تصویب کلیات «انتقال‌ پایتخت»

۲۱فروردین۱۳،

کد خبر: ۶۴۵۷ تاریخ انتشار یافتن: جمعه ۲۳ فروردین۸:۴۳ عصر ذخیره ارسال به دوست نسخه چاپی

طرح انتقال پایتخت اداری-سیاسی از تهران که زمستان سال قبل با امضای حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس، در نوبت بررسی قرار گرفت، روز سه‌شنبه در کمیسیون عمران به تصویب رسید.

مجلس در حالی طرح انتقال پایتخت را بررسی می‌کند که دولت پیش‌تر، شهر تازه پرند را به عنوان پایتخت اداری ایران در نظر گرفته بود و حتی ۴۰۰ هکتار از زمین‌های مجاور مسکن‌مهر در این منطقه را برای ساخت وزارتخانه‌ها جانمایی کرده بود.
هر چند از نظر دولت، بحث انتقال پایتخت اداری به لحاظ محل تازه، تقریبا حل‌شده تلقی می‌شود، اما در صورتی که طرح مدنظر مجلس، «پرند» را قبول نکند، اجرای طرح با چالش روبه‌رو خواهد شد.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» اعضای کمیسیون عمران مجلس روز سه‌شنبه با تصویب کلیات طرح انتقال، بر تشکیل پایتخت اداری تازه در منطقه‌ای خارج از کلان‌شهر تهران رای موافق دادند و مقرر شده ظرف دو هفته آینده بعد از تصویب جزئیات آن، متن طرح برای تصویب نهایی وارد صحن مجلس شود.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این طرح بر تصمیم‌گیری جمعی مسوولان نظام بر سر مکان‌یابی منطقه تازه برای پایتخت‌ سیاسی- اداری ایران تاکید شده است به طوری که در صورت تصویب نهایی آن، شورایی ۱۰ نفره مرکب از سران ارشد نظام و نمایندگان بعضی دستگاه‌های دولتی ماموریت پیدا می‌کنند برای شناسایی شهری که بتواند توان پذیرش پایتخت اداری را داشته باشد، اقدام کنند.
مهرداد لاهوتی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در این طرح هیچ اشاره یا پیشنهاد‌ای برای نامزدی شهر‌های ایران بابت پذیرش پایتخت اداری نشده است و فقط بر تشکیل شورای انتقال تاکید دارد.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، نمایندگان مجلس در شرایطی طرح انتقال پایتخت اداری-سیاسی را در دستور کار خود قرار داده‌اند که دولت پیش‌تر، شهر تازه پرند را به عنوان پایتخت اداری تازه ایران تعیین کرده بود.
لاهوتی دربارهٔ گزینه‌ پرند، نیز به «دنیای‌اقتصاد» گفت: تصمیم دولت منافاتی با طرحی که نمایندگان مجلس تنظیم کرده‌اند ندارد چون که نمایندگان در قالب این طرح اصلا قصد معرفی شهر یا محله‌ای برای پایتخت تازه را ندارند بلکه هدف کلی طرح، انتخاب اشخاصی را برای تحقیق در این زمینه دنبال می‌کند که آن اشخاص که اغلب آنها مسوولان دولتی می باشند باید در این زمینه تحقیق و پژوهش کنند.

منبع: دنیای اقتصاد


برچسب هابرچسب ها: پایتخت، انتقال، مجلسآخرین خبرها
منبع: نوسازنیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *