تصویب موادی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور در هیأت دولت

در جلسه امروز (یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۸) هیأت دولت که در دو نوبت صبح و عصر به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور برگزار شد، تعدادی از مواد لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت، در این جلسات هیأت وزیران موادی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را بررسی کردند و به تصویب رساندند و ادامه رسیدگی به این لایحه را به جلسات آتی موکول کردند.

** تصویب آیین‌نامه تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور برای معلولان

اعضای دولت هم‌چنین، در راستای تکلیف مندرج در قانون حمایت از معلولان، آیین‌نامه اجرایی تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت را به تصویب رساندند.

هدف از تشکیل ستاد مذکور، نظارت و هماهنگی به منظور مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری کشور برای معلولان است و کلیه دستگاه‌های مشمول موظفند از زمان تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه، ضمن نظارت بر امر مناسب‌سازی ساختمان‌ها و اماکن عمومی، به گونه‌ای عمل نمایند که مناسب‌سازی ساختمان‌های مربوط، حداکثر ظرف سه سال پس از ابلاغ این آیین‌نامه به‌طور کامل پایان پذیرد.

دولت هم‌چنین، سازمان ملی استاندارد ایران را موظف به تدوین استانداردهای طراحی درگاه‌ها و وب‌گاه‌های الکترونیکی (سامانه‌های ارائه خدمات الکترونیکی) کلیه دستگاه‌های مشمول جهت مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت، ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه، کرد.

وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت) نیز مکلف شد تمهیدات لازم را برای تأمین خودروهای موردنیاز معلولان و خدمات پس از فروش آن از طریق شرکت‌های خودروساز داخلی یا شرکت های کاربری‌ساز (مناسب‌سازی خودرو) و یا واردات، به عمل آورد.

تولید برنامه‌های آموزشی و آگاه‌سازی مرتبط با مناسب‌سازی و پخش رایگان حداقل یک ساعت در هفته، از دیگر اقداماتی است که سازمان صدا و سیما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی کشور موظف به انجام آن هستند.

شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور نیز موظفند در جهت مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری محیط، معابر، اماکن و وسایل حمل‌ونقل عمومی و مبلمان شهری، اقدامات لازم را به عمل آورند.

لحاظ نمودن موضوع مناسب‌سازی در متون درسی از سوی وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش و نیز رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان در هنگام بررسی، تصویب و نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران شهری و روستایی توسط وزارت راه و شهرسازی، از دیگر اقدامات مندرج در آیین‌نامه یادشده است.

هیأت وزیران در ادامه جلسه، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی را پس از بحث و بررسی، به تصویب رساند.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *