تصویب ۱۰ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت سرمازدگی بخش کشاورزی

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تصویب ده هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت های سرمازدگی به بخش کشاورزی کشور گفت: ۷۰ درصد این اعتبار برای استان های کرمان، فارس و یزد تخصیص یافت و ۳۰ درصد برای سایر استان های کشور است.

تصویب ۱۰ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت سرمازدگی بخش کشاورزی

به گزارش ممتاز نیوز، محمدمهدی برومندی درنشست بررسی مسائل بخش کشاورزی شهرستان داراب گفت: از اعتبار ۱۰ هزار میلیارد تومانی مصوب، ۸۶۰۰ میلیارد تومان سهم بخش باغبانی کشور و مابقی برای بخش زراعت است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتبار در نظر گرفته شده برای استان فارس از محل مذکور حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان است، اظهار کرد: ۷۰ درصد از این تسهیلات ۴ درصدی قرار است به باغدار های خسارت دیده بدهیم آن هم با تعریف پروژه هایی که در باغ کمک کند تا در سال های آینده مشکلات کمتری داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد از اعتبارات برای امهال وام های باغداران اختصاص می یابد، ابراز کرد: این به آن معناست که باغداری که در بانک کشاورزی بدهکار است لیست آنها تهیه می شود تا سود جرائم از این پولی که مصوبه سرمازدگی است پرداخت می شود.

به گفته او؛ برای خشکسالی هم ستاد بحران با پیگیری معاونت های تولیدی ورود کرده است، در وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری هستیم که بتوانیم برای خشکسالی هم این کار را انجام دهیم.

برومندی با بیان اینکه در باغبانی مهم ترین نهاده نهال است و این موضوع یکی از اساسی ترین مشکلات ما در باغبانی کشور و تولید مرکبات است، افزود: ما در همه ی سال های گذشته نهال گواهی شده در ایران نداشتیم؛ کاری که در داراب صورت می گیرد ( طرح تولید پیوندک عاری از ویروس) نمونه آن فقط در اسپانیا است.

وی با تاکید بر اینکه در ایران برای نخستین بار است که این طرح اجرا می شود و ما این را یک پروژه ملی برای کشور می دانیم، اضافه کرد: ساخت اسکرین هاوس ها تمام شده است، در واقع بخشی از هسته های اولیه را داشتیم و بخشی را خریداری کردیم که آماده انتقال است. 

به گفته او؛ فاز دوم، تولید نهال است؛ بذر پایه ها را تهیه کردیم، بخشی از آن را داشتیم و بخشی از اسپانیا وارد کردیم، زمینی هم در نظر گرفته شده که در آنجا کشت شود تا ما تولید نهال و پیوندک عاری از ویروس را در قالب یک زنجیره تولید نهال گواهی شده داشته باشیم.

برومندی با اشاره به اینکه پیش بینی این است که در اسکرین هاوس های جدید سالی ۸۰۰ هزار نهال گواهی شده تولید شود، گفت: با این شرایط اگر کسی باغ احداث کند نهالی که می خواهد بکارد پاسخگوی سرمایه گذاری بلند مدت است.

معاون جهادکشاورزی استان فارس افزود: با توجه به مسائل و مشکلاتی که در باغ ها داریم در وزارتخانه مخصوصا برای داراب و زرین دشت هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری و ایجاد گلخانه و شهرک گلخانه نداریم.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ