تظاهرات اعتراض‌آمیز در شرق عربستان

جهان > خاورمیانه– در ادامه ناآرامی‌ها در عربستان سعودی و درحالی‌که پادشاه کشور را ترک کرده است، صدها نفر از شهروندان عربستانی روز پنجشنبه دست به تظاهرات گسترده زدند.

به گزارش سایت راصد، صدها نفر از مردم در تظاهراتی مسالمت‌آمیز در شهر القطیف در شرق عربستان، خواستار آزادی شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه مخالف دولت شدند. دو‌ماه پیش نیروهای امنیتی عربستان با حمله به شیخ نمر باقر النمر از علمای شیعه در القطیف در شرق عربستان، وی را زخمی و بازداشت کرده و به بیمارستانی نظامی منتقل کردند. پس از بازداشت شیخ نمر، وزیر کشور عربستان وی را دچار اختلالات روانی خواند.

نیروهای امنیتی عربستان از وی خواسته بودند تا با آنها برای آرام کردن تظاهرات‌کنندگان همکاری کند. شیخ نمر در حال حاضر در یکی از بیمارستان‌های ریاض تحت درمان است. خانواده او می‌گویند که او در اعتراض به ادامه حبس و رفتاری که با او شده در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

اما در تظاهرات شبانه پنجشنبه که تحت شعار نمر نماینده و نماد شیعیان، در شهر القطیف یکی از نفت خیزترین شهرهای عربستان برگزار شد، حضور جوانان و زنان بیش از گذشته مشهود بود و معترضان با در دست داشتن تصاویری از شیخ نمر، خواستار آزادی وی و مقابله با تمامی دسیسه چینی‌هایی شدند که از سوی نظام عربستان علیه وی و تحرکات مردمی صورت می‌گیرد. این تظاهرات که ائتلاف آزادی و عدالت آن را برگزار کرده، از معدود تظاهرات‌هایی است که بدون حضور نیروهای امنیتی عربستانی برگزار شد.

طی روزهای گذشته معترضان عربستانی از طریق شبکه‌های اجتماعی مردم را به شرکت در این تظاهرات فراخوانده بودند. نظام ۸۰ساله حاکم در عربستان سعودی، از زمان آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز در شهر القطیف و العوامیه در‌ماه مارس گذشته، بیش از ۷۰۰نفر را بازداشت کرده است که براساس گزارش مرکز حقوق بشری عدالت تاکنون ۱۵۰نفر از آنها در بازداشت به‌سرمی‌برند.

براساس این گزارش، در میان بازداشت شدگان، ۳۵ کودک هم بودند که ۱۱نفر از آنها همچنان در بازداشت هستند. پادشاه عربستان دوهفته پیش و درپی سکته‌ای قلبی، برای درمان عازم ایالات متحده شد و اداره کشور را به‌دست امیر سلمان ولیعهد خود سپرد. این درحالی است که سعود‌الفیصل وزیر خارجه عربستان هم پس از انجام عمل جراحی، دو روز پیش از بیمارستان مرخص شد.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ