تظاهرات گسترده مردم اسپانیا در اعتراض به تصویب طرح ریاضت اقتصادی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، صدها هزار نفر از مردم اسپانیا در اعتراض به تصمیم دولت راست گرای این کشور در تصویب طرح ریاضت اقتصادی دست به تظاهرات زدند.

بر اساس این گزارش، پارلمان اسپانیا روز گذشته بسته پیشنهادی دولت برای کاهش ۶۵ میلیارد یورویی هزینه های جاری کشور ( معادل ۸۰ میلیارد دلار ) به همراه افزایش مالیات را تصویب کرد و بدین ترتیب دامنه اعتراضات مردم اسپانیا که دور جدید آن از یک هفته پیش آغاز شده به اوج خود رسید.

تظاهرات کنندگان که در اغلب شهرهای اسپانیا در اعتراض به این مصوبه دست به تظاهرات زده بودند با خود پلاکارد هایی را حمل می کردند که بر روی آنها تصاویر قیچی با یک روبان قرمز دیده می شود که این به معنای مخالفت با طرح کاهش هزینه ها بود.

در شهر مادرید آتش نشانان نیز به تظاهرات کنندگان پیوسته و با صدا در آوردن بوق و همچنین پرتاب “ترقه” اعتراض خود را به تصمیمات دولت در ارتباط با طرح ریاضت اقتصادی اعلام داشتند.

برخی رسانه ها از درگیری پلیس با تظاهرات کنندگان در برخی از شهرها و استفاده نیروهای پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان خبر می دهند.

بر اساس این گزارش در طرح جدید ریاضت اقتصادی اسپانیا، حقوق کارکان بخشهای خدماتی تا هفت درصد کاهش می یابد و هدایای مخصوص کریسمس نیز به آنها پرداخت نمی شود و همین امر سبب شدت گرفتن اعتراضات در اسپانیا شده است.

برگزاری تظاهرات گسترده در اسپانیا موضوع جدیدی نیست و حدود یک سال است که هر هفته گاهی حدود ده هزار نفر و بعضی وقتها حدود یکصد هزار نفر در اسپانیا دست به اعتراض می زنند.

اما دولت محافظه کار اسپانیا برنامه های خود را قاطعانه دنبال و این طور استدلال می کند که در دوران بحران هیچ گزینه دیگری به غیر از نجات بانکها و فشار بر صاحب خانه های مقروض(به این بانکها )وجود ندارد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *