تعداد کاربران اینترنت ایران طی چهار سال سه برابر شد

۱۳خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

بر اساس آمارهای رسمی تعداد کاربران اینترنت در ایران طی چهار سال اخیر ، سه برابر شده و از ۱۵ میلیون نفر در سال ۱۳۸۷ ، به ۴۵میلیون نفر در سال رسیده است .
 
به گزارش ایرنا ، بر اساس گزارش های مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت ( متما) ضریب نفوذ اینترنت از ۲۱.۸ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۵۹.۵۰ درصد در شش ماهه اول سال رسیده است . 
بر اساس آمارهای این مرکز دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، جمع کل کاربران اینترنت در سال ۱۳۸۸ برابر ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر و ضریب نفوذ اینترنت نیز ۲۶.۴ درصد بود. 
در سال ۱۳۸۹جمع کل تعداد کاربران ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر و ضریب نفوذ اینترنت به ۳۲.۶۶ رسید . 
روند افزایش تعداد کاربران اینترنت در سال ۱۳۹۰ نیز ادامه داشت و تعداد کاربران اینترنت کشورمان در سال ۱۳۹۰، حدود ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و ضریب نفوذ اینترنت نیز ۴۳درصد بود. 
 
افزایش کاربران GPRS , ADSL 
نکته قابل توجه افزایش پر شتاب کاربران خدمات GPRS است که از طریق تلفن همراه به اینترنت وصل می شوند و تعداد آنها از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر در سال ۱۳۸۷ به ۲۷ میلیون کاربر در سال رسیده است که بیشترین رقم کاربران کشور را تشکیل می دهند. 
تعداد کاربران سرویس اینترنت پر سرعت یا ADSL نیز از نقاط قابل توجه در چهار سال اخیر است به گونه ای که تعداد کاربران این سرویس از کمتر از یک میلیون نفر در سال ۸۷ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۰ و سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال رسیده است . 
تعداد کاربران سرویس وایمکس نیز طی چهار سال اخیر با شیب ملایمی رشد کرده و از ۱۵۴ هزار کاربر در سال ۱۳۸۸ به ۸۶۷ هزار کاربر در سال رسیده است . 
تعداد کاربران سرویس Dialup ( شماره گیری تلفنی ) طی چهار سال اخیر تقریبا ثابت مانده و رشدی نکرده است و این امر نشان می دهد ، کاربران اینترنت به سمت سرویس های پر سرعت تر رفته اند. 
بنا بر آمارهای متما ،بیشترین اتصال به شبکه اینترنت در ایران از طریق تلفن همراه انجام می گردد و تعداد کاربران شبکه GPRS در کشورمان بالغ بر ۲۷ میلیون و ۵۸۰ هزار نفر است که به این ترتیب ۳۶ درصد کاربران اینترنت در ایران از طریق شبکه GPRS (اینترنت روی موبایل) به اینترنت وصل می شوند. 
همچنین بر اساس آخرین آمارهای رسمی که مربوط به شش ماهه اول سال است ،حدود هفت میلیون نفر در ایران از طریق شماره گیری تلفنی(Dialup )، سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از طریق اینترنت پر سرعت(ADSL) و ۸۶۷ هزار نفر با استفاده از شبکه وایمکس و حدود شش میلیون نفر نیز از طریق فیبر نوری به اینترنت وصل می شوند. 

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ