تعرفه تلفن ثابت با هم‌کدی به نرخ قبل بازنگشت: اخذ ۵۸٫۷۱ به جای ۴۴٫۷ ریال

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

tci logo.jpg

مخابرات باید پس از هم‌کدی تلفن ثابت ۹۰۰ تومان آبونمان بگیرد و تعرفه پالس را به ۴۴٫۷ ریال بازگرداند اما این شرکت ضمن اعلام واضح نرخ آبونمان تازه، با ذکر مثالی نشان داد که تعرفه‌ تلفن ثابت را به نرخ قبل محاسبه می‌کند.
 
به گزارش فارس، طرح هم‌کدی تلفن ثابت (حذف کدهای داخل استانی) از روز ۱۶ مرداد آغاز شده است.
 
طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در استان‌هایی که هم‌کدسازی انجام شود، مخابرات می‌تواند از تاریخ اجرای همکدی بابت هزینه اجرای طرح و جبران بخشی از زیان آن، مبلغ ۹۰۰ تومان آبونمان دریافت کند که بنابراین آبونمان ۶۳ تومانی در قبوض به ۹۰۰ تومان تغییر می‌کند.
 
این امر در خصوص استان‌هایی که پیش از این همکد شده‌اند مانند تهران، البرز و قم نیز صادق است.
 
براساس همین مصوبه، پس از همکدسازی مخابرات حق هیچ گونه افزایش تعرفه‌ای را ندارد و با اجرای همکدی و اخذ آبونمان ۹۰۰ تومانی، تعرفه باید به تعرفه سابق هر پالس معادل ۴۴٫۷ ریال بازگردد.
 
این موضوع را لطف‌الله سبوحی معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌وگو با فارس تاکید کرده است.
 
مخابرات در بعد از ظهر روز ۱۵ مرداد طی اطلاعیه‌ای، آغاز اجرای تدریجی طرح همکدی تلفن‌ثابت در تمام استان‌های کشور از روز ۱۶ مرداد را اعلام کرد.
 
در این اطلاعیه مخابرات تنها اخذ آبونمان ۹۰۰ تومانی به ازای اجرای همکدی و بخشی از ضرر همکدی را به مشترکان اعلام کرد و اشاره‌ای به بازگشت تعرفه از ۵۸٫۷۱ ریال به ۴۴٫۷ ریال نشد.
 
اما در این اطلاعیه به صورت نامحسوس، به تعرفه‌ای که مخابرات می‌خواهد پس از همکدی بابت تلفن ثابت اخذ کند اشاره شده است.
 
در بخشی از این اطلاعیه در یک مثال برای درک ملموس‌تر فواید همکدی برای مشترکان آمده است «تعرفه تمام مکالمات داخل استانی به صورت شهری محاسبه می‌شود، هزینه یک دقیقه مکالمه از تهران به ورامین (دو شهر نزدیک) از ۲۱۴ ریال به ۲۶ ریال و از زابل به چابهار (دو شهر دور) از ۶۷۰ ریال به ۲۶ ریال کاهش می‌یابد.»
 
در این اطلاعیه اگرچه مخابرات به صورت واضح تعرفه هر پالس تلفن ثابت پس از همکدی را اعلام نکرده است؛ اما تعرفه ۲۶ ریال به ازای هر دقیقه مکالمه با پالس ۵۸٫۷۱ محاسبه شده است.
 
تعرفه ۵۸٫۷۱ همان تعرفه همکدی سابق است که چندی پیش کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای اجرای همکدی و جبران بخشی از ضرر مخابرات، تعرفه پالس را ۴۴٫۷ ریال به ۵۸٫۷۱ افزایش داده بود.
 
شرکت مخابرات نیز تاکنون در استان‌های همکد شده تعرفه ۵۸٫۷۱ ریال را اخذ می‌کرد که استناد این سخن در بخش تعرفه‌های شرکت مخابرات تهران موجود است.
 
بنابر این در صورت عدم بازگشت تعرفه به ۴۴٫۷ ریال مشترکان نه تنها تمام هزینه یکی از مصوبات دولت دهم را متقبل شده‌اند؛ بلکه دو بار این هزینه را پرداخت کرده‌اند.
 
این موضوع باید تا دیر نشده توسط مخابرات شفاف‌سازی شود.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ