تعرفه واردات خودرو کاهش می یابد

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

 تعرفه واردات خودرو کاهش می یابد

تعرفه واردات خودرو کاهش می یابد

پرشین خودرو: رئیس شورای رقابت از تهیه طرحی برای ارائه به هیأت دولت در زمینه تعرفه واردات خودرو در سال ۹۳ خبر داد و گفت: بر این اساس تعرفه واردات خودرو حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

به گزارش ممتازنیوز، رضا شیوا با اشاره به طرح جدید شورای رقابت برای تغییر تعرفه واردات خودرو، گفت: در طرح پیشنهادی شورای رقابت به هیأت دولت، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور تا ۱۵۰۰ سی سی معادل ۳۰ درصد و خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ سی سی و ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی معادل ۳۵ درصد تعیین شده است.در حال حاضر تعرفه واردات این خودروها ۴۵ درصد است.
وی افزود: در حال حاضر تعرفه واردات خودروهای۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی ۴۰ درصد و از ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سی سی ۷۰ درصد است که پیشنهاد شورای رقابت این است که تعرفه این خودروها تغییری نداشته باشد.
به گفته شیوا، در طرح پیشنهادی شورای رقابت، تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۳۰۰۰ سی سی به بالا ۱۰ درصد نسبت به شرایط فعلی افزایش یافته و تعرفه ۱۰۰ درصدی برای واردات این خودروها پیشنهاد شده است.
رئیس شورای رقابت با بیان اینکه این تعرفه های پیشنهادی در جهت رقابتی شدن بازار خودرو ارائه شده است، افزود: تعرفه های پیشنهادی توسط کارگروهی در شورای رقابت تعیین شده تا با اجرای آن زمینه برای ایجاد رقابت و افزایش کیفیت و بهره وری خودروهای داخلی فراهم شود.
به گزارش فارس، وی با اشاره به اینکه در طرح پیشنهادی شورای رقابت سعی شده تعرفه واردات خودروهای با مصرف بنزین کمتر که بیشتر مورد استفاده مردم قرار می گیرند، کاهش یابد، اظهار کرد: در مورد واردات قطعات خودرو نیز پیشنهاد ارائه شده، همان تعرفه ۱۲ درصدی فعلی است و در واقع تغییری در این مورد اتفاق نیفتاده است.
رئیس شورای رقابت با تأکید بر اینکه واردات خودرو نباید در انحصار یک یا دو نفر باشد، گفت: کاهش تعرفه واردات خودرو اثرات مثبت و منفی بر اقتصاد کشور دارد ولی آثار مثبت آن بیشتر خواهد بود.
وی افزود: با افزایش تعرفه واردات خودروهای ۳۰۰۰ سی سی به بالا، درآمد دولت از محل واردات خودرو تأمین می شود و کاهشی در این خصوص اتفاق نخواهد افتاد.
رئیس شورای رقابت اجرای تعرفه های پیشنهادی را راهی برای کمک به حضور سرمایه گذاران خارجی در صنعت خودروی ایران عنوان کرد و افزود: به این ترتیب، تکنولوژی جدیدتر وارد صنعت خودرو می شود و کیفیت تولیدات داخلی نیز افزایش خواهد یافت.
شیوا در مورد مصوبه مجلس برای افزایش پنج درصدی تعرفه واردات خودرو به منظور تجهیز ناوگان امدادی کشور نیز گفت: در پیشنهاد شورای رقابت، تبصره ای در این مورد اضافه شده که براساس آن، هر مقدار عوارض اضافه که بابت واردات خودرو دریافت شود، باید از درصدهای پیشنهاد شده شورای رقبت کم شود و در نهایت، خروجی تعرفه ارقامی باشد که از سوی شورا پیشنهاد شده است.
وی افزود: پیشنهاد شورای رقابت طی هفته جاری به هیأت دولت ارائه خواهد شد.


پرشین خودرو |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *