تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز تحصیلی

تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز تحصیلی

در پی اعلام خبر توقف ارز دانشجویی برای دانشجویان غیر بورسیه، مدیرکل امور بورس وزارت علوم در این رابطه پیشنهاد اعلام تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای دریافت ارز دانشجویی را ارائه کرد.

دکتر حسن مسلمی نایینی در گفت‌و‌گو با  ایسنا، اظهار کرد: اگر بنا را بر این بگذاریم که دانشجویان ایرانی خارج از کشور پس از پایان تحصیلات خود به ایران بازخواهند گشت، بحث دریافت تعهد بازگشت دانشجویان به کشور در ازای اعطای ارز دانشجویی را می‌توان مطرح کرد.

وی با بیان اینکه می‌توان از دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل در رشته‌های خاص و مورد نیاز کشور به خارج از کشور می‌روند با دریافت تعهد بازگشت به کشور ارز ارائه کرد، گفت: از طرفی دیگر بانک مرکزی هم باید متعهد شود مبالغی که گفته است را به دانشجویان اعطا کند. ما نیز از سوی وزارت علوم برای بازگشت این دانشجویان به کشور تعهد می‌گیریم.

مسلمی در ادامه تاکید کرد: البته این در حالیست که ادامه تحصیل دانشجوان ایرانی در رشته‌های ویژه و خاص مورد نیاز کشور و با اخذ تعهد بازگشت به داخل کشور و انتقال این تجربیات به کشور باشد.

به گزارش ایسنا این در حالیست که پیش از این مسلمی با تاکید بر اینکه مرجع تعیین ارز دانشجویی بانک مرکزی است، گفته بود که هنوز هیچ بخشنامه‌ای از سوی این بانک مبنی بر عدم توزیع ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه یا غیربورسیه به وزارت علوم ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه طبق روال سابق، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی توزیع معرفی‌نامه‌های ارز از سوی وزارت علوم برای کلیه متقاضیان صورت می‌گیرد، گفت: در این راستا هر دو هفته یک بار معرفی‌نامه‌ها صادر و توزیع می‌شود که در این راستا ۱۴ مهرماه بیش از ۳۵۰۰ معرفی‌نامه ارز دانشجویی توزیع خواهد شد و همچنین بانک‌ها نیز کم و بیش بحث توزیع ارز را انجام می‌دهند.

به گفته مدیرکل امور دروس و دانشجویان خارج وزارت علوم، تاکنون ۴۸ هزار نفر جهت دریافت ارز دانشجویی در سامانه وزارت علوم ثبت‌نام کرده‌اند.

مسلمی نائینی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، تصریح کرد: با توجه به اینکه ظرفیت دوره‌های تحصیلات تکمیلی در داخل کشور به حد کافی نیست، بر این اساس این دسته از متقاضیان مجبور به ادامه تحصیل در خارج از کشور شده‌اند، بنابراین ارز دانشجویی می‌تواند برای ادامه تحصیل آنها کمک باشد و این افراد نیز همانند بسیاری از اساتید ما که امروز به کشور برگشته‌اند، به کشور بازخواهند گشت.

تمام این مباحث در حالی مطرح شده است که در پی اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر توقف ارز دانشجویی، بسیاری از بانک‌ها از توزیع ارز دانشجویی به دانشجویان چه بورسیه و یا غیر بورسیه خودداری می‌کنند.

تعهد

 

بازگشت دانشجویان به کشور

 

ارز تحصیلی


پورتال اخبار دانشگاهی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *