تعویض اپراتور بدون تغییر شماره برای ایرانیان ممکن می‌شود

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تشکیل کارگروه راهبردی رگولاتوری کشور، کار کارشناسی برای صدور پروانه های فعالیت بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در سال ۹۳ را در دستور کار قرار داد.

 
صدور پروانه فعالیت برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در سند راهبردی رگولاتوری دیده شده و براین اساس مقدمات آن در حال انجام است.
 
شرایط مدنظر برای صدور مجوز فعالیت نسل سوم موبایل
 
براساس برنامه های مدنظر برای ارائه سرویس های تازه ارتباطی که از سوی علی اصغر عمیدیان معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده پروانه تازه فعالیت در حوزه خدمات نسل سوم موبایل در شهریورماه سال ۹۳ و پس از اتمام دوره انحصار فعالیت اپراتور سوم موبایل، براساس شاخص های ارزیابی مدنظر، صادر خواهد شد.
 
عمیدیان در این باره تاکید کرد: اجازه ترخیص تجهیزات رادیویی نسل سوم به اپراتورهای اول و دوم موبایل کشور، تعهدی برای صدور مجوز فعالیت در زمینه ۳G نخواهد بود و رگولاتوری پروانه نسل سوم موبایل را براساس ارزیابی کیفی اپراتورها صادر خواهد کرد. در این زمینه مذاکرات با اپراتورهای فعال موبایل در کشور آغاز شده و ملزومات دریافت مجوز را به آنها اعلام کرده ایم.
 
قرارداد با مشاوران خارجی برای صدور مجوز نسل چهارم موبایل
 
 
صدور مجوز برای ورود نسل چهارم موبایل – LTE – به ایران از جمله برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سال ۹۳ است که با توجه عقب ماندگی کشور در این حوزه، چندین بار از سوی وزیر ارتباطات و معاونانش مطرح شده است.
 
در این راستا معاون وزیر ارتباطات از همکاری با مشاور خارجی از طریق مرکز تحقیقات مخابرات ایران برای استفاده از تجربیات سایر کشورها برای LTE خبر داد و گفت: در این زمینه به زودی قرارداد همکاری امضا خواهد شد و با توجه به تجربیات ۲۶۵ کشوری که نسل چهارم LTE را پیاده سازی کرده اند احتمال صدور پروانه مستقل برای اپراتور چهارم موبایل وجود دارد. اما تا زمانی که طرح تجاری – بیزینس پلن- پروژه نهایی نشود نمی توان در مورد قطعیت این تصمیم نظر داد. اما آنچه مشخص است که تا انتهای سال ۹۳ اجازه ورود نسل چهارم موبایل به کشور را خواهیم داد.
 
پروانه اپراتور دوم پست صادر می گردد
 
در راستای برنامه های مدنظر وزارت ارتباطات برای صدور مجوزهای ارتباطی، پروانه فعالیت دومین اپراتور پست کشور نیز صادر می گردد.
 
این پروانه با هدف ایجاد بازار رقابتی مبتنی بر شرایط منصفانه و بدون تبعیض و فراهم کردن شرایط لازم برای ورود بخش غیردولتی در عرصه ارائه خدمات پستی و ساماندهی تمامی فعالیتها در حوزه پست در سال ۹۳ صادر خواهد شد.
 
صدور پروانه برای رفع انحصار در حوزه اینترنت پرسرعت
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ساماندهی فعالیت شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت و رفع انحصار بخش دسترسی در این عرصه خبر داد و گفت: در این راستا برای سال آینده پروانه خدمات اینترنت پرسرعت – PAP – صادر می گردد.
 
وی در گفتگو با مهر با بیان اینکه پروانه فعالیت شرکتهای اینترنتی در حال بازنگری است، ادامه داد: چنانچه با اپراتورهای قالب در زمینه شبکه دسترسی به توافق برسیم اپراتور مستقل شبکه دسترسی اینترنت ضرورت نخواهد داشت اما در غیر اینصورت صدور مجوز برای اپراتور دسترسی شبکه اینترنت در دستور کار قرار می گیرد.
 
به گفته وی، پروانه تازه ارائه دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت که تاکنون تکنولوژی محور بوده به سرویس محور تغییر می یابد.
 
مجوز برقراری رومینگ ملی صادر می گردد
 
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای افزایش رضایتمندی مشترکان موبایل و رفع مشکلات کیفی آنتن دهی این وسیله ارتباطی، موضوع برقراری ارتباط از طریق رومیگ میان اپراتورها را نیز در دستور کار قرار داد.
 
براین اساس قرار است در سال آینده مجوز برقراری این سرویس به اپراتورهای تلفن همراه داده شود و این اپراتورها متقاعد شوند که امکان استفاده از این سرویس را برای مشترکانشان فراهم کنند.
 
با اجرای سرویس رومینگ ملی چنانچه سیم کارت مشترک در منطقه ای به سبب عدم آنتن دهی از سرویس خارج شد بلافاصله ارتباط مشترک به شبکه اپراتور دیگر منتقل می گردد و مشترک می تواند بدون قطع ارتباط، به مکالمه خود ادامه دهد و در داخل شبکه باقی بماند.
 
در این سرویس، اپراتورهای موبایل از شبکه های یکدیگر برای سرویس دهی و هم پوشانی ارتباط مشترکانشان استفاده خواهند کرد.
 
در مرحله دوم این طرح و پس از برقراری رومینگ ملی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داده است که مجوز جابه‌جایی شماره بین اپراتورها را نیز صادر کند تا مشترکان اپراتورهای موبایل، با حفظ شماره خود و بدون تغییر آن، در صورت نیاز اپراتور خود را تغییر دهند.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *