تعویض ۶ کیلومتر خط لوله فرسوده ۱۶ اینچ در منطقه تهران

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

سیف، از انجام عملیات قطع و وصل و تعویض ۶ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچ اهواز-ری در محدوده کیلومتر ۷۰۸ الی ۷۱۸ خبر داد.

به گزارش ممتاز به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، حشمت الله سیف گفت: با توجه به نتایج پیگرانی هوشمند مبنی بر وجود خوردگی شدید در حدفاصل کیلومتر ۷۰۸ الی ۷۱۸، واحد تعمیرات خط منطقه نسبت به تعویض ۶ کیلومتر از خط لوله ۱۶ اینچ در دو مقطع ۳ کیلومتری اقدام نمود.

وی افزود: پس از تأمین لوله های مورد نظر و انجام پوشش رنگی از نوع FBE که برای اولین بار در منطقه تهران انجام شده است، لوله ها به محل موردنظر منتقل و عملیات ریسه نمودن و جوشکاری به مدت دو ماه به اتمام رسید. تست رادیوگرافی(RT) و تجهیز کارگاه مربوطه به منظور پوشش سرجوش ها و همچنین قرارگرفتن در کانال مرحله بعدی این عملیات بوده است. 

رئیس واحد تعمیرات خط در ادامه اظهار داشت: با انجام تست هیدرواستاتیک خط بر اساس استاندارد  IPS 30- PI370  و ASME B31.4 و با نظارت مستقیم ناظران منطقه، خط مذکور به منظور در سرویس قرار گرفتن آماده انجام عملیات قطع و وصل گردید.
 
سیف خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عملیات قطع و وصل می بایست در چهار نقطه انجام شود، لذا بعد از بررسی موضوع طی جلساتی در منطقه و ستاد شرکت، و نظر به محدودیت زمانی و با توجه به فصل سرما و تأمین فرآورده مورد نیاز، مقرر گردید که طی ۴۸ ساعت عملیات تخلیه، قطع و وصل و جوشکاری¬های موردنظر صورت بگیرد که با تلاش مداوم و شبانه روزی کارکنان منطقه تهران، عملیات فوق طی ۳۳ ساعت انجام گردید.

وی در خصوص جزئیات عملیات قطع و وصل خط لوله ۱۶ اینچ اهواز/ری تصریح کرد: با استقرار دو دستگاه کمپرسور  ۹۰۰ CFM در مرکز انتقال نفت چشمه شور و قرار دادن دو دستگاه پیگ دیتکتوردار و معمولی در تراپ مربوطه و تزریق هوا، ۴۰ کیلومتر خط فوق که محتوی فرآورده نفت گاز بوده است در مدت زمان ۱۹ ساعت در مخزن ری تخلیه و پس از حصول اطمینان از خالی بودن لوله و بستن والوهای دو طرف خط، عملیات برشکاری و جوشکاری در کیلومتر ۷۰۸، ۷۱۱، ۷۱۵ و ۷۱۸ به صورت همزمان با کار و تلاش مداوم انجام شد و پس از اتمام عملیات، ۶ کیلومتر خط لوله مذکور در سرویس بهره برداری قرار گرفت.

سیف همچنین گفت: در طی این عملیات هیچگونه اتفاق غیرمترقبه و ریخت و پاش مواد نفتی که سبب آلودگی زیست محیطی می گردد، وجود نداشته و در طول زمان توقف، واحدهای تعمیراتی نسبت به تعمیر یک دستگاه ولو در خروجی تراپ مرکز انتقال نفت چشمه شور و نصب پیگ سیگنال در مسیر انتهایی خط لوله ۱۶ اینچ در واحد رسید و ارسال اقدام نمودند و عملیات با موفقیت کامل به پایان رسیده است.

گفتنی است عملیات فوق با همکاری واحدهای خوردگی، ترابری، HSE، حراست، بسیج، عملیات، امور اداری، روابط عمومی و یک اکیپ اعزامی از منطقه مرکزی طی مدت زمان ۳۳ ساعت کار مداوم و بدون وقفه به پایان رسید.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ