تغییر چشمگیر ایران در رتبه دولت الکترونیک تا چند ماه آینده

علی رضی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته بحث دولت الکترونیک به عنوان یک محور اساسی در نظام توسعه ای کشور پیگیری شده است، اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته ظرف چند ماه آینده تغییر چشمگیری در رتبه ایران از حیث دولت الکترونیکی براساس شاخص های جهانی به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره به صعود دو پله ای رتبه ایران در شاخصهای دولت الکترونیک نسبت به سال گذشته این ارتقا را بیش از این عنوان کرد و گفت: نبود اطلاعات کافی از کشورها و نیز عدم اطلاع رسانی مناسب از جمله مواردی است که سبب شده در این رتبه بندی ها رتبه اصلی کشورها با آنچه که اعلام می شود تفاوتهایی وجود داشته باشد.

رضی ادامه داد: ایران قطعا با توجه به سمت و سوی دولت در حوزه الکترونیکی کردن خدمات که در بخشنامه ها به چشم می خورد و نیز توسعه دولت الکترونیک و برنامه های بنیادی همچون ایجاد شبکه ملی اطلاعات در سالهای آینده شاهد ارتقا و جهش بسیار بزرگی در ارائه خدمات دولت الکترونیکی و توسعه شاخصهای دولت الکترونیک خواهد بود.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ظرفیت پهنای باند اینترنت و زیرساختهای مخابراتی را از جمله مواردی دانست که بر توسعه دولت الکترونیک در کشور می تواند موثر واقع شود و گفت: در این رتبه بندی ها باید مساحت کشورها نیز مورد توجه قرار گیرد؛ برای مثال کشور امارات کشوری کوچک و به اندازه یک استان ایران است که ایجاد زیرساختهای مخابراتی با کیفیت برای آن به سرعت انجام می گیرد و در سالهای اخیر نیز به این امکانات مجهز شده است بنابراین نباید این کشور را با کشور پهناوری مانند ایران با زیرساختهای قدیمی آن مقایسه کرد.

وی افزود: در رتبه بندی های انجام شده برای دستیابی به دولت الکترونیک حتی مسائل سیاسی نیز می تواند نقش موثری داشته باشد چرا که بسیاری از کشورها به دور از هرگونه مخاصمه ای امکان ارائه خدمات را دارند و تمهیدات خاصی برای آنکه در فضای مجازی مورد حمله قرار گیرند به کار نمی بندند.

به گزارش مهر، ایران در گزارش ۲۰۱۲ دولت الکترونیک سازمان ملل که اخیرا تحت عنوان “دولت الکترونیکی برای مردم” منتشر شده از میان ۱۹۰ کشور دنیا رتبه صدم را بدست آورده و این درحالی است که در گزارش قبلی که مربوط به سال ۲۰۱۰ این سازمان است، ایران در رتبه صد و دوم قرار داشت که این امر نشان می دهد طی دو سال گذشته کشورمان توانسته در این زمینه دو پله صعود کند. البته در آمارهای پیش تر از آن، دولت ایران در سال ۲۰۰۸ رتبه صد و هشتم را به دست آورده بود.

بهترین رتبه ایران در شاخص های دولت الکترونیک نیز مربوط به سال ۲۰۰۶ است که کشورمان توانست رتبه نود و هشتم را کسب کند و بدترین آن نیز در سال ۲۰۰۴ بود که ایران در رتبه ۱۱۵ قرار داشت.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *