تفاهمنامه کاردان های ساختمان و مشاوران املاک

۰۸خردادماه،

سازمان نظام کاردانی ساختمان و اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور تفاهمنامه ای را امضا کردند که با اجرایی شدن آن در آینده نزدیک، کاردان های ساختمان به یاری خریداران املاک می آیند.

به گزارش Consbank، این تفاهمنامه را مهدی موذن رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور و مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور روز چهارشنبه در حاشیه همایش صنعتی سازی و تکنولوژی نوین ساختمان در راستای حماسه اقتصادی در مرکز همایش های بین المللی کیش باهدف تبیین مشخصات فنی املاک در دفاتر مشاور املاک به امضا رساندند.

بر اساس این تفاهمنامه، کاردان های ساختمان هنگام خرید و فروش املاک به یاری مردم خواهند آمد و آنها را از نوع مصالح به کار رفته، مقاومت سازه ها و دیگر ویژگی های ساختمان مطلع خواهند کرد.

رییس اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور در این باره گفت: امضای این تفاهمنامه در راستای حل مشکلات مردم است از آن جمله که شماری از خریداران املاک هنگام خرید ساختمان مدت زمان سپری شده از صدور پایان کار را نمی دانند و در زمان اقدام برای گرفتن تسهیلات دچار مشکل می شوند. قلی خسروی افزود: این تفاهمنامه پس از هماهنگی های لازم با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه ای کشور به امضا رسید.

وی با تاکید براین که امروز نیاز به حضور کاردان فنی در دفاتر مشاور املاک احساس می گردد، گفت: با اجرای این تفاهمنامه کاردان های فنی در تابلوی اعلانات دفتر مشاور املاک معرفی می شوند و هر یک از خریداران مسکن که نیاز به استفاده از خدمات این اشخاص داشتند، می توانند از آنها دربارهٔ سازه ها، مصالح به کار رفته و … در ساختمان کسب اطلاع کنند و سپس با اطمینان بیشتر نسبت به هر گونه اقدام مبادرت کنند.

رییس اتحادیه سراسری مشاوران املاک کشور گفت: اجباری در استفاده از کاردان های فنی برای هیچ کس نخواهد بود و مردم آزاد خواهند بود که تصمیم بگیرند که از نظرات کارشناسی این اشخاص بهره بگیرند یا خیر.

وی با اشاره به آموزش مشاوران املاک در دانشکده علمی کاربردی و آموزشگاه های فنی و حرفه ای گفت: فارغ التحصیلان این دوره ها در کنار کاردان های فنی برای ارایه خدمات به مردم معرفی می شوند که تا قبل از پایان سال عملیاتی خواهد شد.

رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور نیز در این باره گفت: این سازمان دو بخش از نیروهای متخصص ساختمان شامل کاردان های فنی ساختمان و معماران تجربی دارای پروانه را در بر می گیرد که هر دو بخش به طور جدی دست اندرکار ساخت و ساز می باشند.

مهدی موذن با تاکید بر اهمیت دانستن اطلاعات فنی املاک هنگام خرید از سوی مردم گفت: بیشتر ساختمان هایی که واگذار می گردد بدون ارایه اطلاعات فنی است که اگر این اطلاعات و به ویژه در زمینه ساختمان های در حال ساخت و ساز و با قراردادهای پیش خرید به مردم ارایه شود به انتخاب آنها کمک می کند چرا که قبل از خرید باید به طور دقیق از مشخصات سازه ای ساختمان نیمه کاره مطلع بود.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه روز جاری، مقرر شد که مشاوران املاک آموزش های لازم را در زمینه ارتقای اطلاعات فنی داشته باشند و در کنار مشاور املاک، یک نفر کاردان یا معمار تجربی دارای پروانه اشتغال حضور داشته باشد و در مباحث فنی و اجرایی بتواند به خریداران مشاوره بدهد.
رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور گفت: جزییات اجرایی این تفاهمنامه در یک یا دو ماه آینده نهایی می گردد تا هر چه سریعتر مردم از خدمات کاردان های ساختمان و معماران تجربی در این زمینه بهره مند شوند.


سامانه خبری ساخت و ساز کشور | Consbank.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *