تفاوت دکتری وزارت بهداشت و وزارت علوم در رشته ی روانشناسی…

ناشناس ( تحصیلات : کم سواد ، ۲۳ ساله )

تفاوت دکتری وزارت بهداشت و وزارت علوم در رشته ی روانشناسی بالینی چیه ؟کلا کدو بهترن و مزایاشون چیه ؟

مشاور (کتابی – )

با سلام به شما کاربر گرامی

تفاوت روانشناسی بالینی در وزارت بهداشت و وزارت علوم

۱-دوره‌های کارورزی جدی و اساسی‌تر: شاید مهم ترین تفاوت روانشناسی بالینی وزارت بهداشت نسبت به وزارت علوم، وجود دوره های کارورزی در بیمارستان است که دو دوره در کارشناسی ارشد و دو دوره در دکترا است.

۲-دروس عملی بیشتر: عمده دورسی که در وزارت بهداشت تدریس می‌شود به صورت عملی بوده و تنها تعداد معدودی درس نظری در سرفصل دروس این دوره جای دارد. این دروس عملی به طور جداگانه در بیمارستان یا کلینیک به دانشجویان و کارآموزان آموزش داده می‌شود. تلاش مسئولین در حیطه روانشناسی وزارت بهداشت بر یادگیری هرچه عملی تر درمان است که مولفه ی اصلی روانشناسی بالینی است و فلسفه ی این کار آن است که اگر قرار بر این است که روانشناس بالینی کار درمانی انجام دهد پس باید دوره‌های کارورزی در کلینیک و بیمارستان را طی کند و بدون این دوره های سخت و فشرده انجام درمان کاری است بیهوده یا حداقل درمان در ابتدا فقط نوعی تمرین برای یادگیری و آسیب به بیمار و مراجع خواهد بود، همین ویزگی بهداشت را از علوم متمایز میکند.

۳-وجود کلینیک‌های گوناگون در دسترس: همچنین انواع کلینیک اعم از اعتیاد،، روان تحلیلی، درمان شناختی-رفتاری، دارو درمانی و خانواده درمانی در اختیار دانشجویان بالینی این وزارتخانه هست که دانشجویان به صورت دوره ای و اجباری در هر درمانگاهی باید آموزش ببینند. گرچه این کلینیک‌ها در وهله اول مختص روانپزشکان است، روانشناسان بالینی نیز برای همکاری بهتر با روانپزشکان باید این دروس را به نحو احسن یاد بگیرند.

۴-بورد تخصصی: یکی دیگر از تفاوت های بهداشت با علوم این است که بهداشت دارای بورد تخصصی است و صرفا دکترا نمیگیرد مانند پزشکی که در رشته ی روانشناسی بعد از دوره ی عمومی تخصص گرفته است.البته باید گفت استفاده از تمامی این امکانات بستگی به خود دانشجویان عزیز هم دارد.

موفق و پیروز باشید.


مشاوره راسخون / تحصیلی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ