تقسیم‌بندی شهرها به سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، از تقسیم‌بندی شهرها به سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی خبر داد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری معاون وزیر کشور در جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، ضمن مرور اقدامات و تصمیمات گذشته، گفت: طی جلساتی که با وزارت بهداشت داشتیم، مقرر شد تا شاخص‌های جامع برای دسته‌بندی شهرها و اعمال محدودیت‌ها تعیین شود. 

وی افزود: این شاخص‌ها در چند بخش تقسیم‌بندی شهرها بر اساس رنگ (سه رنگ بحرانی، قرمز و زرد) با اعمال محدودیت‌ها در ۶ حوزه اجتماعی، خدماتی، فرهنگی، آموزشی، حمل‌ونقل و کسب‌وکار خواهد بود. همچنین ضمانت‌های اجرایی و مجری اعمال این محدودیت‌ها نیز مشخص خواهد شد.

ذوالفقاری هدف از این شاخص‌بندی‌ها را ایجاد چارچوبی برای ستادهای استانی مدیریت کرونا جهت مدیریت و اعمال محدودیت‌ها در هر شهری بر اساس وضعیت آن اعلام کرد و گفت: با تعیین شاخص‌های جامع، ستادهای استانی مسئول اعمال محدودیت‌های متناسب با وضعیت شهر خواهند بود.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، گفت: بر این اساس مقرر شده است که وضعیت شهرها بر اساس شاخص‌هایی تعیین و در سایت وزارت بهداشت به صورت آن‌لاین اعلام شود تا بر آن اساس اطلاع‌رسانی و اقدامات لازم صورت گیرد. 

وی تصریح کرد: با این روش به دنبال جلوگیری از تصمیم‌گیری مقطعی و موردی در ستاد ملی هستیم تا بتوانیم نسخه قابل اجرایی تا پایان سال داشته باشیم.

 ذوالفقاری با بیان این‌که به حدی درگیر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها هستیم که فرصت اجرای تصمیمات را نداریم، افزود: بایستی با ترسیم شمای کلی، پروتکل‌های بهداشتی دقیق و مشخص‌شده‌ای را تا پایان سال اجراء کنیم.

رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در تشریح نحوه تقسیم‌بندی شهرها در سه وضعیت بحرانی، قرمز و زرد، گفت: برای هر کدام از این وضعیت‌ها مصادیقی در نظر گرفته شده است که میزان بستری‌ها، میزان فوتی‌ها، ضریب تخت‌های بیمارستانی اشغال‌شده و نسبت ابتلای شهروندان به جمعیت شهر، از آن جمله‌اند و یک شهر با داشتن هر یک از این مصادیق در دسته‌بندی زرد، قرمز یا بحرانی قرار می‌گیرد. 

وی تاکید کرد: وضعیت شهرها طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان در سایت این وزارت‌خانه هر دوشنبه به‌روزرسانی خواهد شد و استان‌ها بر این اساس نسبت به اعمال محدودیت‌های تعیین‌شده از فردای همان روز(صبح شه‌شنبه) اقدام خواهند کرد که تا هفته بعد ادامه خواهد داشت و در هفته بعد، با اعلام مجدد وضعیت‌ها، یکی از سه حالت تشدید محدودیت‌ها، کاهش محدودیت‌ها و تداوم محدودیت‌ها را در شهرها خواهیم داشت.

ذوالفقاری گفت: پس از اجرای این طرح، مردم می‌توانند ضمن مراجعه به سایت وزارت بهداشت از وضعیت شهرها مطلع شوند و در صورت نیاز به تردد یا سفر بین شهرها؛ در جریان محدودیت‌های تردد و عبور و مرور و سایر محدودیت‌های اعمالی در شهرها قرار گیرند و بر این اساس تصمیم‌گیری کنند.

بر اساس گفته رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی، محدودیت‌های هر سه وضعیت زرد، قرمز و بحرانی تعیین و برای تصمیم‌گیری نهایی به ستاد ملی مدیریت کرونا ارائه خواهد شد. 

بر اساس گزارش کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مصوبات کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا پس از بررسی و ارزیابی نهایی در ستاد ملی کرونا، از سوی ستاد ملی مصوب می‌شود.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *