“تقلب” رمز پیروزی نامزد خاص

به گزارش مهر، مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانویه حوادث مختلفی را پشت سر گذاشته است که آخرین آن، درگیریهای اطراف میدان العباسیه قاهره بود.

 اما مردم مصر در جریان انتخابات پارلمانی اسلامگرایان را انتخاب کردند که این موضوع نگرانی هایی را درباره پیروزی آنها در انتخابات ریاست جمهوری اوایل خرداد ماه در محافل غربی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ایجاد کرده است.

 هنگامی که فرایند ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد بسیاری، حتی عمر سلیمان رئیس دستگاه اطلاعاتی حسنی مبارک نیز به صحنه آمدند که خشم مردم را به دنبال داشت و در نهایت وی به همراه برخی دیگر از نامزدها از جمله خیرت الشاطر از اخوان المسلمین و حازم ابو اسماعیل رد صلاحیت شدند.

پس از آن قانونی وضع شد که مانع حضور برخی از نامزدهایی که قبلا خدمتگزار رژیم سابق بودند در عرصه انتخابات ریاست جمهوری مصر شد، اما عمرو موسی مشمول این قانون نشد.

تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مصر چندی است که آغاز شده، اما در این میان برخی همانند عمرو موسی، عبدالمنعم ابوالفتوح عضو سابق اخوان و محمد مرسی نامزد اخوانی ها شانس بیشتری دارند.

پس از مناظره ای که میان عمرو موسی و ابوالفتوح برگزار شد، عضو سابق اخوان المسلمین محبوبیت بیشتری در جامعه مصر به دست آورده است، به ویژه اینکه مسیحیان و سلفی ها نیز از وی حمایت می کنند.

اما کشورهای غربی، صهیونیستها و کشورهای حوزه خیلج فارس به ویژه عربستان و قطر که همواره مطیع سیاستهای اربابان خود هستند تمایلی به پیروزی اسلامگرایان ندارند. به ویژه اینکه غم از دست دادن حسنی مبارک همپیمان قوی خود را فراموش نکرده اند.

این کشورها گویا از هم اکنون فعالیت خود را برای پیروزی نامزد مورد حمایت خود و از صحنه خارج کردن نامزدهای اسلامگرا آغاز کرده اند.

رادیو اوستن به نقل از منابع اروپایی گزارش داد: آمریکا به همراه همپیمانان انگلیسی و اسرائیلی خود و نیز دیگر همپیمانان در کشورهای حوزه خلیج فارس به دنبال تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری مصر، حمایت از عمرو موسی و تضعیف آرای اسلامگرایان هستند.

این منابع بیان کردند: آمریکا فشارهای خود را به شورای نظامی حاکم بر مصر برای تقلب در انتخابات مصر، در صورتی که احساس کند یک نامزد اسلامگرا به پیروزی می رسد، افزایش خواهد داد.

منابع مذکور اعلام کردند: در صورتی که آمریکا چنین اشتباهی مرتکب شود انقلاب مردمی دومی در مصر رخ خواهد داد که شورای نظامی نمی تواند آن ا کنترل کند.

این منابع بیان کردند: آمریکا اتاق ویژه ای درباره انتخابات مصر در سفارت این کشور در قاهره و اتاق دیگری در وزارت خارجه در واشنگتن دایر کرده است.

به گفته منابع مذکور،ماموریت این دو اتاق پیگیری تحولات مصر و بررسی وضععیت افکارعمومی این کشور و فعالیت در راستای طرحهای سیاسی و رسانه ای برای تاثیرگذاری بر آن است.

منابع فوق اعلام کردند: سفارت آمریکا در قاهره کارشناسان متخصص تاثیری گذاری بر افکار عمومی را برای مشارکت با تیم سفارت برای تحلیل اوضاع به خدمت گرفته است و این موضوع درباره اتاق عملیات وزارت خارجه آمریکا نیز وجود دارد.

به گفته این منابع، اتاقهای مذکور ۲۴ ساعته اوضاع مصر را رصد می کنند و طرحهایی را برای محو تاثیر نامزدهای اسلامگرا در مصر پیشنهاد می کنند.

دو اتاق فوق همچنین در راستای حمایت از نامزدهای وابسته به رژیم سابق به ویژه عمرو موسی که واشنگتن و تل آویو، وی را فردی مطمئن برای باقی ماندن مصر در محور همپیمانان آمریکا می دانند تلاش می کنند. همچنین آنها وی را فردی که حامی معاهده کمپ دیوید و برقرار کننده رابطه حسنه با آنهاست، مناسب می دانند.

رادیو اوستن می افزاید: انگلیسی ها نیز روزانه تحولات مصر را دنبال می کنند و با آمریکایی ها هماهنگ هستند و تلاش هر دو ممانعت از پیروزی نامزدهای اسلامگرا در مصر است.

اوستن ادامه داد: آمریکایی ها همچنین رایزنی مستمری با سعودی ها دارند که نامزد مورد حمایتشان حافظ پیمان کمپ دیوید، مدافع روابط مصر با اسرائیل و مخالف موضوع فلسطین باشد.

منابع اروپایی مذکور همچنین احتمال دادند: دوحه و ریاض با بهره گیری از جریان سلفی همپیمان با عربستان آرای اسلامگرایان را بشکنند تا نامزدهای اسلام گرا از جمله محمد مرسی عضو اخوان و عبدالمنعم ابو الفتوح نامزد مستقل نتوانند کاری از پیش ببرند.

این منابع بیان کردند: قرار است پول و رسانه های سعودی، قطری و اماراتی به طور مستقیم و غیر مستقیم در جهت گیری افکار عمومی مردم مصر ایفای نقش کنند و شبکه های العربیه و الجزیره و دیگر رسانه ها آرای اسلام گرایان را ضعیف کنند.

این منابع بیان کردند: تلاش این کشورها حمایت از عمرو موسی و پیروز کردن وی به هر قیمتی است و هدف آنها این است که نامزدهای اسلامگرا برنده نشوند و در این راه سلاح تقلب را نیز مد نظر دارند.


BarackObama.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ