تلفات​رانندگی ایران کمتر از میانگین​جهانی

گردآوری توسط گروه خودرو ممتازنیوز

 تلفات​رانندگی ایران کمتر از میانگین​جهانی

تلفات​رانندگی ایران کمتر از میانگین​جهانی

ممتازنیوز: رئیس پلیس راهور کشور با اشاره به روند کاهشی تلفات جانی تصادفات رانندگی در ۷ سال اخیر گفت: در حال حاضر مرگ و میر ناشی از سوانح رانندگی در ایران به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه ۷.۳ نفر است که کمتر از میانگین جهانی است.

به گزارش ممتازنیوز،​سردار اسکندر مومنی شب گذشته در مراسم گرامیداشت هفته حمل و نقل و راهداری افزود: تا سال ۸۵ حدود ۲۸ هزار نفر در تصادفات رانندگی جاده‌های درون‌شهری و برون شهری کشور کشته می‌شدند که باعث شده بود ایران در رتبه‌های بالای دنیا از نظر میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: در همان سال تعداد خودروها بیش از ۶ میلیون دستگاه بود که این میزان در حال حاضر به ۱۳ میلیون دستگاه افزایش یافته است.
رئیس پلیس راهور کشور با اشاره به اینکه نرم سنجش تصادفات در دنیا به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه است، گفت: در یک برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند و تغییر قانونی که ۴۰ سال دست نخورده بود توانستیم در پایان سال ۹۱ میزان تلفات ناشی از سوانح رانندگی را به ۱۹ هزار نفر کاهش دهیم. به عبارت دیگر در سال ۸۵ به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه ۲۵ نفر کشته می‌شدند که این میزان در سال ۹۱ به ۷٫۳ نفر کاهش یافته است.
مومنی با بیان اینکه میانگین دنیا برای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه ۷٫۵ نفر است، افزود: این میزان در آسیا بیش از ۱۰ نفر است یعنی میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی از میانگین جهانی نیز کمتر است.
به گزارش تسنیم، وی خاطرنشان کرد: اگر روند تلفات جانی ناشی از تصادفات رانندگی از سال ۸۵ ادامه می‌یافت، امروز میزان کشته‌ها حدود ۵۳ هزار نفر در سال بود که خوشبختانه توانستیم آهنگ رشد آن را متوقف کنیم.
رئیس پلیس راهور کشور با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه حدود ۱۱۰۰ نفر (۸ درصد) کاهش تلفات نسبت به عدد مطلق سال گذشته داشته‌ایم، گفت: اگر در ۴ ماه پایانی سال این عدد تغییر نکند میزان کشته‌های تصادفات رانندگی به کمتر از ۱۸ هزار نفر خواهد رسید.
مومنی با اشاره به اینکه به گذشته که نگاه می‌کنیم دستاورد بزرگی بوده اما با این حال به آینده که نگاه می‌کنیم ۱۹ هزار کشته عدد بزرگی است، افزود: در سال ۹۱، ۵۰ درصد تلفات جانی سر صحنه بود و ۵۰ درصد دیگر نیز در مسیر و بیمارستان فوت می‌کردند که این میزان در ایران ۱۵ تا ۲۰ درصد است. براین اساس باید سیستم امداد و نجات در سطح کشور گسترده شود که نتیجه آن کاهش حدود ۳۰ درصدی مرگ و میرها خواهد بود.
وی یادآور شد: براساس بررسی‌های دقیق تا ۳، ۴ سال آینده ۳۰ درصد تلفات جاده‌ای کاهش می‌یابد این یک دستاورد بزرگ است اما هرگز از آن راضی نیستیم. برای کاهش تلفات جانی ناشی از تصادفات رانندگی به اعتبارات غیرواقعی (غیرقابل وصول) نیازی نداریم با همین اعتبارات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان برنامه پنجم توسعه می‌توانیم ۳۰ تا ۴۰ درصد از تصادفات و مرگ و میرهای جاده‌ای را کاهش دهیم تا به این ترتیب تا پایان برنامه پنجم میزان کشته‌ها به ۱۱ تا ۱۲ هزار نفر کاهش یابد.
رئیس پلیس راهور کشور در عین حال تاکید کرد: ما در یک بخش پیشرفت خیلی خوبی نداشته‌ایم و آن ایمنی وسایل نقلیه بوده است. کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای بدون کمک این حوزه محقق شده است و اگر مولفه‌های دیگر مانند ایمنی وسایل نقلیه نیز به کمک برنامه‌های کاهش تصادفات رانندگی بیاید بین ۳۰ تا ۴۰ درصد تلفات رانندگی کاهش خواهد یافت.


پرشین خودرو |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ