تمام تلاش اصلاح‌طلبان به دست‌ آوردن اکثریت مجلس دهم باشد

گردآوری توسط گروه سیاسی ممتاز نیوز

عارف در دیدار فعالان دانشجویی دانشگاه امیرکبیر:

تمام تلاش اصلاح‌طلبان به دست‌ آوردن اکثریت مجلس دهم باشد

ایران > سیاست – ممتازنیوز:
رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: اصلاح‌طلبان باید تمام تلاش‌شان را در به دست آوردن اکثریت مجلس آینده انجام دهند تا مجلس دهم مجلسی کارآمد، متخصص و در شأن ملت ایران باشد.

به گزارش فارس،‌ محمدرضا عارف در دیدار جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو بویژه شهدای ۱۶ آذر ۱۳۳۲ ، این روز را نقطه عطف ارزشمندی در جنبش دانشجویی ایران دانست و گفت: آنچه که برای دانشجویان و دانشگاهیان می‌تواند موثر باشد درس‌آموزی از چنین رویداد تاریخی است که در تحلیل و شناخت جنبش دانشجویی موثر است.

وی با مروری بر سیر تاریخی جنبش دانشجویی در ادوار مختلف پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران، یادآور شد: جنبش دانشجویی همسو با حرکت ملت ایران جایگاهی والا در بیداری جامعه داشته است و دانشجویان آگاه دریافته‌اند که اگر چه بهای پیمودن راه حق و آزادی و عدالت سنگین است اما برای نیل به پیشرفت و سعادت چاره‌ای جز حفاظت از دستاوردهای تاریخی وجود ندارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر جایگاه ویژه‌ای در جنبش دانشجویی داشته است، خاطرنشان کرد: دانشجویان رشته مهندسی دانشگاه‌ها همراه با دیگر دانشجویان سهم بسزایی در رشد و تقویت جنبش دانشجویی داشتند که در این میان نقش ماندگار مرحوم بازرگان در دانشکده فنی دانشگاه تهران و تلاش ایشان در پویایی جنبش دانشجویی فراموش ناشدنی است.

وی ادامه داد: فعالیت‌های جنبش دانشجویی در قبل از انقلاب اسلامی در مسیر براندازی رژیم بود ولی بعد از انقلاب عمده فعالیت‌های جنبش دانشجویی همسویی با آرمان‌های انقلاب و تلاش در جهت تحقق مطالبات مردم است و چنین رسالتی هم در حال حاضر از دانشجویان انتظار می‌رود.

عارف با بیان اینکه جنبش دانشجویی در دوران دفاع مقدس حضوری فعال و معنادار داشت، گفت: معتقدم باید در یک فضای صمیمی تشکل‌های دانشجویی که قدمت بیشتری از حیث فعالیت دارند به نقد جنبش دانشجویی بعد از انقلاب بپردازند تا با آسیب‌شناسی دقیق و عبرت‌گیری از برخی نقاط ضعف، مسیر روشنی برای فعالیت‌های آینده ترسیم شود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به تلاش عدالت‌خواهان و آزادی‌خواهان در جهت حاکمیت قانون در جامعه، وظیفه دانشجویان را در راستای صیانت از قانون اساسی حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: همان‌گونه که از دانشجویان انتظار است در چارچوب قوانین مصرح فعالیت کنند، از مسئولان نیز انتظار می‌رود زمینه فعالیت دانشجویان را در دانشگاه فراهم کنند. روند نامطلوبی که در گذشته در فضای دانشگاه‌ها به خاطر برخی سوء مدیریت‌ها حاکم بود و اجازه فعالیت قانونمند را به برخی تشکل‌های دانشجویی نمی‌دانند باید تغییر کند.

وی با اشاره به توصیه مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب مکرر نسبت به لزوم برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها تاکید کردند اما عده‌ای نمی‌خواهند دانشگاه‌ها در این راستا فعال شوند و به دنبال تک بعدی کردن دانشگاه‌ها هستند که چنین دیدگاه‌هایی ظلم مضاعفی به دانشجو و دانشگاهیان است.

عارف همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص انتخابات مجلس آینده و استراتژی اصلاح‌طلبان برای این انتخابات، گفت: تجربه نشان داده است اگر سطح مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد شانس پیروزی اصلاح‌طلبان افزایش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل همه جریانات موثر در جامعه بخصوص دانشجویان باید در راستای مشارکت حداکثری آحاد جامعه تلاش کنند.

وی با انتقاد از برخی اظهارنظرها که به دنبال یک اقلیت تاثیرگذار در انتخابات مجلس آینده هستند، خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان باید تمام تلاش‌شان را در بدست آوردن اکثریت مجلس آینده انجام دهند تا مجلس دهم مجلسی کارآمد، متخصص و در شان ملت ایران باشد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با هشدار نسبت به تحرکات برخی جریانات در جهت فاصله انداختن بین دولت و اصلاح‌طلبان، تاکید کرد: عده‌ای تمام تلاش‌شان در جهت ایجاد فاصله میان دولت و اصلاح‌طلبان است به همین دلیل باید مراقبت‌های لازم در اظهارنظرها صورت گیرد تا بهانه به دست جریاناتی که مترصد چنین فرصت‌های هستند، نداد.

RSS
منبع: همشهری
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *