تمایل عون به برقراری بهترین روابط ممکن با ریاض

رئیس جمهوری لبنان در بحبوحه تشدید بحران دیپلماتیک کشورش با عربستان به دلیل اظهارات «جورج قرداحی» وزیر اطلاعات لبنان در مورد یمن، تمایل خود برای برقراری بهترین روابط ممکن با ریاض را ابراز کرد.

تمایل عون به برقراری بهترین روابط ممکن با ریاض

به گزارش ممتاز نیوز، ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است، اظهار کرد: عون رایزنی‌های صورت گرفته در جلسه روز یکشنبه کمیته بحران که شب گذشته به دستور نجیب میقاتی و به منظور «بررسی عواقب مواضع اخیر عربستان» در خصوص تنش‌های دیپلماتیک دو کشور تشکیل شده است، پیگیری کرد.

به گزارش النشره، در این بیانیه به نقل از عون اشاره شده که «وی بر برقراری بهترین روابط با عربستان سعودی و نهادینه‌سازی و تحکیم روابط با امضای توافقنامه‌های دوجانبه بین دو کشور دوست، تأکید دارد؛ به گونه‌ای که مواضع و نظرات برخی افراد، این روابط را تحت تأثیر قرار ندهد و بین دو کشور بحران ایجاد نکند، به اینکه این مساله بیش از یک بار اتفاق افتاده است».

بر اساس این بیانیه، عون خاطرنشان کرد که «ارتباطات بین دو کشور باید در سطحی باشد که لبنان در روابط خود با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، آرزوی آن را دارد».

این اظهارات رئیس‌جمهوری لبنان در حالی عنوان می‌شود که عربستان سعودی، بحرین و کویت در اعتراض به اظهارات قرادحی درباره یمن، تصمیم به خارج کردن سفرای خود از لبنان گرفته‌اند.

قرداحی روز دوشنبه گذشته با شرکت در برنامه «پارلمان ملت» شبکه تلویزیونی الجزیره حمله ائتلاف سعودی را محکوم کرد که این موضوع واکنش اعضای شورای همکاری خلیج فارس از جمله ریاض را به همراه داشت.

وی در پاسخ به سوالی درمورد موضعش درباره جنگ یمن گفته بود: ملتی از خودشان دفاع می‌کنند آیا به کسی تجاوز می‌کنند؟ به نظر من این جنگ یمن پوچ است و باید متوقف شود.

در پی اظهارات جورج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان پیرامون یمن، عربستان روز جمعه سفیرش در بیروت را فراخواند و از سفیر لبنان در ریاض نیز خواست ظرف ۴۸ ساعت کشور را ترک کند.

ریاض این اظهارات قرداحی را توهین و غرض ورزی در حق عربستان و امارات دانست و اقدامات متعددی علیه لبنان اتخاذ کرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ