تمرکز بر مسئله اقتصاد در نخستین مناظره اوباما و رامنی

Xinhua.jpg

باراک اوباما و میت رامنی نخستین مناظره خود را به عنوان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دانشگاه شهر دنور در ایالت کلورادو با تمرکز بر مسئله اقتصاد و مسائل داخلی در این کشور برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این مناظره به میزبانی یکی از مجریان شناخته شده شبکه خبری پی. بی. اس آمریکا برگزار شد و سوال نخست آن از اوباما پرسیده شد مبنی بر اینکه چگونه قصد دارد به اشتغال زایی بپردازد.

اوباما طی دو دقیقه به این سوال پاسخ داد و پس از آن نوبت به میت رامنی رسید.

این مناظره مدت ۹۰ دقیقه به طول انجامید و اقتصاد مهم‌ترین عنوان آن بود.

اوباما و رامنی در جریان این مناظره به مسائل داخلی آمریکا از جمله بهداشت و درمان، قوانین دولتی و نقش دولت آمریکا پرداختند.

این دو کاندیدا در نیمه نخست مناظره خود بر اقتصاد تمرکز کرده و به بحث در خصوص قوانین و مسئله بهداشت و درمان در آمریکا پرداختند.

رامنی در اظهارات خود مصوبه معروف “حمایت از مصرف‌کنندگان و اصلاح وال‌استریت داد – فرانک” را که در سال ۲۰۱۰ با امضای اوباما تبدیل به قانون شد، هدف انتقاد قرار داد و گفت که این قانون تنها به ایجاد بانک‌های شکست خورده بسیار بزرگ در وال استریت منجر و سبب از هم پاشیدن بانک‌های کوچک‌تر شده است.

رامنی همچنین قانون خدمات بهداشت و درمان موسوم به قانون خدمات بااستطاعت را که باراک اوباما آن را یکی از دستاوردهای بزرگ داخلی خود می‌داند، مورد انتقاد قرار داد و گفت که این قانون تنها هزینه خدمات بهداشتی را افزایش داده و موجب کاهش خدمات پزشکی شده است.

از طرف دیگر اوباما در مقام دفاع از عملکرد خود برآمد و رویکرد فسخ و جایگزینی رامنی را زیر سوال برد.

وی تاکید کرد که وال استریت نیازمند اصلاح و نظارت است و خانواده‌ها نیازمند حمایت در بازار بیمه بهداشت و درمان هستند.

این دو کاندیدا سپس به مسئله ایفای نقش دولت و اقتصاد پرداختند و اوباما تاکید کرد که دولت فدرال در گسترش فرصت‌ها و ایجاد نردبام‌های فرصت نقشی برای ایفا کردن دارد.

اوباما اظهار داشت: چیزهایی نیز وجود دارد که ما با همکاری یکدیگر آنها را بهتر انجام می‌دهیم.

رامنی خاطر نشان ساخت که نقش دولت، حمایت از اصول قانون اساسی و اعلامیه استقلال است نه جایگزین کردن ابتکار عمل‌های مردم.

اوباما و رامنی همچنین به مسئله اشتغال زایی و کسری بودجه دولت در نخستین مناظره ریاست جمهوری خود پرداختند.

اوباما اظهار داشت: آمریکا به روند رشد اقتصادی و اشتغال زایی بازگشته و بخش خصوصی این کشور در ۳۰ ماه گذشته توانسته پنج میلیون فرصت شغلی ایجاد کند.

وی عنوان داشت: من همچنین قصد دارم راه‌های گریزی را که سبب انگیزه بخشیدن به شرکت‌ها به منظور انتقال مشاغل به خارج از کشور می‌شد، ببندم. من همچنین قصد دارم برای شرکت‌هایی که در داخل آمریکا سرمایه‌گذاری می‌کنند، کاهش‌های مالیات در نظر بگیرم.

اوباما در ادامه تاکید کرد که آمریکا باید طبقه متوسط را به منظور تقویت بازیابی اقتصادی، قدرتمندتر کند و به شیوه‌ای متعادل از جمله با شیوه‌هایی نظیر کاستن از مخارج دولت و افزایش مالیات، کسری بودجه را کاهش دهد.

رامنی نیز اوباما را مسبب سیاست‌های اقتصادی شکست خورده دانست که به گفته وی موجب قیمت‌های بالای سوخت و مواد غذایی، کاهش درآمد آمریکایی‌ها به منظور مخارج مسکن خود و همچنین افزایش بدهی دولت فدرال شده‌ است.

رامنی به تشریح طرح پنج بندی خود به منظور ایجاد میلیون‌ها شغل جدید در چهار سال آینده در آمریکا پرداخت.

از جمله این بندها، کسب استقلال انرژی برای آمریکای شمالی، بازگشایی بازارهای خارجی جدید برای خدمات و اجناس آمریکایی، کاستن از هزینه‌های دولت و کاهش مالیات‌های تجارت‌های کوچک است.

اوباما و رامنی قرار است دو مناظره دیگر در تاریخ‌های ۱۶ اکتبر و ۲۲ اکتبر داشته باشند و معاونان آنها نیز قرار است مناظره‌ای در ۱۱ اکتبر داشته باشند.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ