تمیزترین نقطه تهران کجاست؟

۲۳م آذر ،

برای پرند ادامه خط یک مترو تهران که از میدان تجریش آغاز می‌شود، تدارک دیده شده و قرار است نیمه سال آینده مسافران پرند را به تهران متصل کند.

ممتازنیوز: نقطه‌ای از استان تهران که چند ماهی است محل سکونت‌شبانه پایتخت‌نشینان شده، به دلیل آنچه ساکنانش «معافیت این منطقه از آلودگی هوای تهران» عنوان می‌کنند، این روزها به محله‌ای برتر در مقایسه با پایتخت تبدیل شده است.

تردد روزانه ساکنان شهر جدید پرند به تهران از اتوبان آزادگان و رویت لایه‌ای از غبار سیاه‌رنگ بر فراز شهر تهران از فاصله ۱۵ کیلومتری بیرون شهر به خوبی نشان می‌دهد شرایط هوای تهران تا چه حد در مرحله اخطار و خطر قرار گرفته است.

در مسیر مسافرت بین تهران پرند، تغییر رنگ آسمان کاملا قابل رویت است؛ به طوری که هوای عاری از آلودگی در شهر جدید پرند با نزدیک‌شدن به ورودی پایتخت و سپس مرکز شهر تهران، تغییر رنگ داده و تیرگی در هوا ملاحظه می‌شود.

طی ۶ ماه اخیر حداقل ۲۰ هزار خانوار تهرانی با خرید واحدهای مسکونی‌مهر در شهر جدید پرند، به اقامت‌شان در تهران خاتمه داده و در این نقطه از استان تهران مستقر شده‌اند. پرند در جنوب‌غربی تهران واقع شده و به لحاظ رفت‌وآمد با وسیله شخصی -در ساعات اوج ترافیک تهران- حدود ۴۰ دقیقه با پایتخت فاصله دارد.

برای پرند ادامه خط یک مترو تهران که از میدان تجریش آغاز می‌شود، تدارک دیده شده و قرار است نیمه سال آینده مسافران پرند را به تهران متصل کند.

هر چند پرند از برخی امکانات شهری در مقایسه با تهران محروم است، اما برنامه اسکان ۸۰ هزار خانوار جدید در این منطقه که با واگذاری تدریجی واحدهای مسکونی‌مهر در یک سال آتی، محقق می‌شود دولت را وادار به اجرای طرح‌های بزرگ شهری در پرند کرده است.

دو سال پیش در زمان ساخت‌وساز مسکن‌مهر در پرند، هیچ تقاضایی از طرف فاقدین مسکن تهران برای ثبت‌نام این واحدها وجود نداشت، اما در یک سال اخیر، موج پیش‌خرید آپارتمان‌های پرند از طرف تهرانی‌ها به حدی بود که هم‌اکنون همه واحدهای مسکن‌مهر در حال ساخت در پرند به طور کامل پیش‌فروش شده است. پرند هم‌اکنون به محل سکونت شبانه اهالی فعلی تهران تبدیل شده تا پایتخت غرق در غبار سمی کماکان محل اشتغال روزانه این گروه از مهاجرین باشد.

جمعیت شهر تهران طبق آخرین سرشماری نفوس‌ومسکن که سال قبل انجام شد، ۸ میلیون نفر است. اما در پرند هم‌اکنون نزدیک به ۵۰ هزار نفر ساکن قطعی وجود دارد که با تحویل کامل همه واحدهای مسکونی‌مهر، سال آینده جمعیت این شهر حداکثر به ۴۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

پرند بیش از جمعیت پیش‌بینی شده در سال۹۲، خانوار جدید پذیرش نخواهد کرد، چون طرح توسعه این شهر جدید در حد فعلی تعریف شده است.

به این ترتیب سطح فوق‌العاده پایین غلظت آلاینده‌های معلق در هوا، تراکم پایین جمعیت و مترو از جمله امتیازهای پرند در مقایسه با کلان‌شهر تهران است که می‌تواند با توسعه خدمات شهری و امکانات سکونتی در آینده نزدیک، این منطقه را برای تهرانی‌ها جذاب‌تر کند. این در حالی است که دولت اخیرا مطالعه‌ای را برای انتقال پایتخت سیاسی به پرند آغاز کرده که اگر عملیاتی شود، جمعیت شاغل در ادارات نیز از تهران کاسته خواهد شد. 

دنیای اقتصاد


.
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ