تهدید عربستان مبنی بر تعطیلی سرویس‌های پیام رسان اینترنتی

۱۴فروردین۱۳،

 

عربستان سعودی پس از ممنوع کردن استفاده از گوشی‌های بلک‌بری در سال۲۰۱۰ قصد دارد نرم‌افزار‌های پیام رسانی نظیر اسکایپ، واتس‌اپ و ویبر را به سبب عدم مطابقت با مقررات نظارتی این کشور ممنوع کند.
 
به گزارش ایسنا عربستان سعودی تهدید کرده که چندین نرم‌افزار چت، مکالمه و پیام‌رسانی اینترنتی را در صورت عدم سازگاری آنها با مقررات رادیویی این کشور منع خواهد کرد.
 
این نرم‌افزار‌ها شامل اسکایپ، واتس‌اپ و ویبر می باشند. ظاهرا کمیسیون ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرده این کمیسیون تاکید دارد که در صورت عدم سازگاری این سرویس‌ها با مقررات عربستان اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.
 
مشخص نیست که این سرویس‌های اینترنتی چه مقرراتی را نقض می‌کنند اما گزارش رسانه‌های محلی در عربستان حاکی از این است که دولت عربستان خواهان نظارت بیشتر روی این نرم‌افزار‌هاست.
 
این مساله احتمالا با اعتراضات سیاسی اخیر در عربستان که بخشی از آنها از طریق سرویس واتس اپ سازماندهی شدند مرتبط است.
 
ایمان النفجان وبلاگ‌نویس برجسته سعودی به شبکه سی.ان.ان گفت: من عصبانی نیستم و تنها از اینکه دولت عربستان پیشرفت بیشتری نکرده متعجب هستم. من فکر می‌کردم آنها بدون توسل به منع استفاده از این نرم‌افزار‌ها، بهتر بتوانند این کار را انجام دهند.
 
این اولین‌ بار نیست که دولت عربستان سرویس‌های پیام‌رسانی اینترنتی را سرکوب می‌کند. در سال ۲۰۱۰ این کشور به‌طور موقت سرویس پیام‌رسانی بلک‌بری را به سبب عدم سازگاری با مقررات این کشور منع کرد.
 
در آن زمان دولت عربستان همانند تهدیدهای اخیر علیه اسکاپ، واتس‌اپ و ویبر اعلام کرد که امنیت مورد استفاده در شبکه بلک‌بری مانع نظارت بر کانال‌های ارتباطی آن می‌شود و برای امنیت ملی عربستان تهدید به حساب می‌آید.
 
به رغم تهدید‌های دولت عربستان، این سرویس‌ها هنوز در عربستان مسدود نشده‌اند.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *