توافق سازمان نظام‌پزشکی و وزارت بهداشت برای افزایش ۳۰ تا ۴۵‌درصدی تعرفه‌ها

۱۷اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : تعرفه‌های درمانی از ماراتن افزایش قیمت‌ها جانمانده است. هزینه‌های درمانی به جایی رسیده است که هر سال دوبار تعرفه‌های درمانی افزایش پیدا می‌کند و حالا با گذشت دوماه از افزایش میزان تعرفه‌های درمانی وزارت بهداشت و نظام‌پزشکی برای رشد ۳۰‌درصدی ویزیت پزشکان عمومی توافق کرده‌اند. این درحالی است که وزارت بهداشت میزان رشد تعرفه‌های درمانی در سال ۹۲ را‌ ۲۰درصد در بخش دولتی و‌ ۳۰درصد در بخش خصوصی اعلام کرده بود. روز قبل رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور از توافق اولیه وزارت بهداشت و نظام‌پزشکی برای رشد ۳۰‌درصدی تعرفه درمانی پزشکان عمومی برای سال ۹۲ خبر داد و گفت: پیشنهاد قبلی نظام‌پزشکی رشد ۴۰‌درصدی بود. 

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از شرق ؛ علیرضا زالی، افزود: برای احیای طب عمومی نیازمند پزشکان عمومی هستیم تا خدمات آنها به صورت منطقی‌ جبران شود به همین سبب در نظام تعرفه‌گذاری خدمات درمانی با کمک وزارت بهداشت افزایش نرخ این تعرفه را شاهد خواهیم بود. وی ادامه داد: بنابر پیشنهاد سازمان نظام‌پزشکی رشد ۴۰‌درصدی تعرفه پزشکان عمومی به وزارت بهداشت اعلام شد اما بر سر رشد اولیه ۳۰‌درصدی توافق شده است. رییس کل سازمان نظام‌پزشکی کشور گفت: همچنین در وزارت بهداشت با همکاری وزارت رفاه قرار شده پزشکان عمومی که بالای ۱۵سال سابقه کار دارند علاوه بر رشد ۳۰‌درصدی، رشد اضافه ۱۵‌درصدی تعرفه را نیز داشته باشند.  زالی افزود: به این ترتیب پزشکان عمومی با سابقه ۱۵سال به بالا در سال ۹۲ با رشد تعرفه ۴۵‌درصدی مواجه می باشند البته به سبب اینکه قدر مطلق رشد، پایین است ممکن است چشمگیر نباشد.

رشد دلبخواه تعرفه‌ها از سوی پزشکان
پس از سال ۱۳۸۹ همزمان با اجرای رسمی قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش میزان هزینه پزشکان و بیمارستان‌های دولتی و خصوصی بسیاری از پزشکان منتظر اعلام تعرفه‌های درمانی نشدند و خودشان آستین بالا زدند و به‌طور دلبخواه تعرفه‌های درمانی‌ای را از مردم دریافت کردند. در این رابطه ایرج خسرونیا با تاکید بر اینکه شنیده‌ایم تعرفه‌های سال ۹۲ زیر دست معاون رییس‌جمهوری است و هنوز ابلاغ نشده، می‌گوید: با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه‌های مطب، اکثر پزشکان همان تعرفه‌ای را که برای امسال تصویب شده است، می‌گیرند و فقط بیمارستان‌های دولتی می باشند که مجبورند منتظر ابلاغ تعرفه‌ها بمانند.  به نقل از خسرونیا، ویزیت پزشکان متخصص حدود ۱۹‌هزارتومان است و پزشکان فوق‌تخصص نیز بین ۲۴ تا ۲۵‌هزارتومان حق ویزیت می‌گیرند و البته بسیاری از پزشکان که در سطح استاد دانشگاه می باشند، تا ۳۰‌هزار تومان هم حق ویزیت می‌گیرند.

 رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در پاسخ به این سوال که چرا پزشکان منتظر ابلاغ تعرفه‌های سال ۹۲ نمانده‌اند، گفت: به سبب اینکه تورم هم منتظر ابلاغ تعرفه‌ها نشده و بالا رفته است.  خسرونیا با اشاره به بالا رفتن هزینه اجاره مطب، حقوق منشی، پول آب و برق و تلفن و… افزود: نرخ تورم ۳۰‌درصد اعلام شده اما افزایش تعرفه‌ها حدود ۲۰‌درصد بوده است.

بررسی‌های «شرق» نشان می‌دهد، طی هشت سال اخیر تعرفه‌های درمانی به‌طور میانگین بین ۳۰۰ تا ۷۰۰‌درصد افزایش داشته است. سهم مردم در پرداخت هزینه‌های درمانی از ۵۲‌درصد به بیش از ۷۰‌درصد رسیده است. هم‌اکنون سازمان نظام‌پزشکی در بحث تعیین تعرفه‌های درمانی سنگ پزشکان، وزارت بهداشت سنگ بیمارستان‌های دولتی و سازمان‌های بیمه‌گر سنگ بیمه‌ها را به سینه می‌زنند و در این میان کمتر نهاد دولتی و غیردولتی به فکر مهار افزایش میزان سهم مردم در پرداخت هزینه‌های درمانی است؛ روندی که سبب شده است ‌درصد هزینه‌های کمرشکن درمان افزایش یابد و در سال‌جاری براساس آمار‌های موجود ۹‌درصد از خانوار‌های ایرانی به سبب هزینه‌های کمرشکن درمان به زیر خط فقر سقوط کنند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *