توافق منطقه یورو و صندوق بین‌المللی پول برای کاهش بدهی درازمدت یونان

۰۷م آذر ،

وزیران دارایی منطقه یورو و صندوق بین‌المللی پول سرانجام در مورد کاهش بدهی یونان به توافق رسیدند و راه را برای پرداخت سهم بعدی از وام‌های اضطراری به این کشور هموار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وام‌دهندگان بین‌المللی یونان پس از ۱۲ ساعت مذاکره در سومین دور از نشست‌شان در چند هفته قبل، با مجموعه تدابیری به منظور کاهش بدهی یونان به میزان ۴۰ میلیارد یورو و رساندن آن به ۱۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۲۰، توافق کردند.

همچنین وزیران دارایی منطقه یورو متعهد شدند تا گام‌های بیشتری برای کاهش بدهی یونان به پایین ۱۱۰ درصد در سال ۲۰۲۲ بردارند که آشکارترین نشانه از احتمال ضرورت بخشودگی بخشی از وام‌های پرداخت شده به این کشور بود.

ژان کلود یانکر، رئیس گروه یورو، اظهار کرد: وزیران یورو انتشار یافتن سهم بعدی از کمک‌های مورد نیاز یونان را به طور رسمی تصویب خواهند کرد تا سرمایه مورد نیاز بانکهای این کشور تامین شود و دولت بتواند حقوق و مستمریها را پرداخت کند.

یونان همزمان با عمل به تعهداتش، ۴۳٫۷ میلیارد یورو در چند مرحله دریافت خواهد کرد. سهمی که قرار است در ماه دسامبر به این کشور پرداخت شود، شامل ۲۳٫۸ میلیارد یورو برای بانک‌ها و ۱۰٫۶ میلیارد یورو برای مساعدت در بودجه خواهد بود.

سهم صندوق بین‌المللی پول که یک سوم کل کمک است، تنها زمانی پرداخت می‌شود که بازخرید بدهی یونان انجام بگیرد اما کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول، خاطرنشان کرد که ‌این صندوق قصد کنار کشیدن از برنامه کمک به آتن را ندارد.

وزیران یورو برای کاهش بار بدهی یونان توافق کردند تا نرخ بهره وام‌های رسمی را کاهش دهند و موعد پرداخت آن‌ها را به ۳۰ سال افزایش دهند و تعویق بازپرداخت بهره ۱۰ ساله به این کشور می‌دهند. همچنین توافق کردند تا برای یونان به منظور بازخرید اوراق قرضه‌اش از سرمایه‌گذاران خصوصی، اعتبار فراهم کنند.

ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، از تصمیمات اتخاذ شده از سوی وزیران دارایی یورو استقبال کرد و این تصمیمات را در تحکیم اعتماد به اروپا و یونان مهم خواند.

به گزارش رویترز، انتشار یافتن خبر این توافق سبب صعود ارزش یورو در برابر دلار شد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *