توصیه به خریداران و فروشنده‌های مسکن

۳۰م دیماه ،

بعد از نوسانات چند وقت اخیر ارز یک تا دو هفته‌ای ثبات به بازار ارز بازگشت که عده‌ای از خریداران و فروشنده‌ها در بازار مسکن از این فرصت استفاده کردند و تن به معامله دادند؛ اما دوباره مدتی است که قیمت ارز دچار تغییرات شده است به همین خاطر گمان می‌شود که رکود مجدد بازار مسکن به این سبب باشد.

ممتازنیوز: این روزها اخطار و پیشنهاد برای فروشنده‌ها در بازار مسکن گوش بدهکار ندارد؛ چراکه در ایران به «املاک و مستغلات» کمتر از سرمایه بها‌داده‌نمی‌شود به همین خاطر به خریداران پیشنهاد می‌شود برای خرید هیچ وقت عجله نکنند و زمان مناسبی را برای این اقدام در نظر بگیرند تا واحد دلخواه خود را با کمترین نرخ کاذب و حبابی خریداری کنند!

مدیر سابق پروژه سامانه کدرهگیری مسکن در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرد‌: نوسانات ارز، مسائل حاشیه‌ای، گفت‌وگوی مسوولان و ده‌ها مساله دیگر این روزها که البته بهتر است گفته شود ماه‌ها است که تاثیر گذار بر بخش مسکن می باشند.

محمدرضا اعوانی در ادامه تاکید کرد‌: اگر جایگاه مسکن در کشور ما مشخص بود؛ یعنی ارزشی بیش از یک کالا را نداشت به سرعت با کوچک ترین اتفاق دچار چالش نمی‌شد و هر تغییری در بازار مسکن ضابطه‌مند عمل می‌شد.

وی دربارهٔ وضعیت فعلی بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی اظهار کرد‌: در حال حاضر بازار مسکن به صورت کلی راکد است؛ زیرا متقاضیان یعنی خریداران و فروشنده‌ها اکنون با اما و اگر مواجه می باشند.

مشاور ارشد اتحادیه املاک کشوری همچنین تصریح کرد‌: بعد از نوسانات چند وقت اخیر ارز یک تا دو هفته‌ای ثبات به بازار ارز بازگشت که عده‌ای از خریداران و فروشنده‌ها در بازار مسکن از این فرصت استفاده کردند و تن به معامله دادند؛ اما دوباره مدتی است که قیمت ارز دچار تغییرات شده است به همین خاطر گمان می‌شود که رکود مجدد بازار مسکن به این سبب باشد.

مدیر سابق پروژه سامانه کدرهگیری مسکن خاطر نشان کرد‌: پیش بینی‌هایی که هرساله برای اعلام حدود افزایش قیمت مسکن می‌شود، بستگی به وضعیت ثبات اقتصادی کشور دارد.

محمدرضا اعوانی اظهار کرد‌: معمولا افزایش حقوق کارمندان و کارگران مبنای افزایش قیمت مسکن در ابتدای هر سال در نظر گرفته می‌شود؛ اما نرخ‌های کاذب و دروغین در بازار مسکن نشان می‌دهد که با آغاز شدن سال تازه نوسان رو به رشد قیمت مسکن بیش از افزایش حقوق کارمندان و کارگران است؛ چراکه در بازار مسکن شاهد سوداگری‌هایی هستیم. 

برای مثال‌: اگر برای ساخت یک واحد مسکونی ۱۲۰ تا ۱۳۰ متریال به کار رود با گران شدن حداقل ۲۰ تا ۳۰‌درصد متریال، سازنده‌ها یا فروشنده‌ها مابقی متریالی را که قیمت آنها دچار نوسان نشده است، به حساب کالاهای گران شده می‌گذارند و قیمت نهایی فروش واحد را چند برابر محاسبه می‌کنند. 

دنیای اقتصاد


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *