توصیه یک مشاور تحصیلی به کنکوری‌ها

۰۱ تیرماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

یک مشاور برنامه‌ریزی تحصیلی، گفت: عدم تناسب بین وضع موجود و وضع مطلوب، سبب ناامیدی و یاس در اشخاص کنکوری و توقف روند درس خواندن آن‌ها می‌شود.

جمشید کمایی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌ منطقه خوزستان، تاکید کرد: کنکوری‌ها باید بین وضع موجود و وضع مطلوب خود تناسب ایجاد کنند.

وی ادامه‌ داد: در واقع کنکوری‌ها باید ابتدا وضع موجود خود را بررسی کرده و بشناسند و ببینند درچه شرایطی و در کجا می باشند، سپس متناسب با شرایط موجود، وضع مطلوب یا هدف‌های خود را تعیین کنند، در واقع وضع مطلوب بیانگر اهدافی است که فرد کنکوری می‌خواهد به آن دست یابد، به همین سبب والدین، اطرافیان و مشاوره‌ها باید با کمک به این اشخاص، یاس و ناامیدی را در آن‌ها کم‌تر کنند تا لطمه‌ای به درس خواندن آن‌ها وارد نشود.

این مشاور برنامه‌ریزی تحصیلی با بیان اینکه با نزدیک شدن زمان کنکور و زمانی که اشخاص در حال جمع‌بندی دروس‌اند، ممکن است پیش خود احساس کنند که سطحشان از انتظارات و توقعاتی که از خود داشته‌اند، کم‌تر است، به داوطلبان پیشنهاد کرد: برای این‌که اشخاص کنکوری در خود ایجاد امیدواری کنند، باید ابتدا بررسی دقیقی از وضعیت خود داشته باشند، سپس به کمک مشاورانی که با آن‌ها در ارتباط می باشند بین وضع موجود و وضع مطلوب خود ایستگاه متصور شوند.

وی افزود: در واقع اگر ایستگاهی بین این دو وضع ایجاد شود فرد امیدواری بیش‌تری پیدا می‌کند و در روزهای باقی‌مانده می‌تواند با نگاهی به اهداف و شرایط مطلوب و با در نظر گرفتن این ایستگاه در رسیدن به وضعیت موردنظر تلاش کند.

وی با اشاره به بروز استرس در میان داوطلبان، گفت: گاهی منشاء استرس‌ها و اضطراب‌های داوطلبان خانواده‌ها می باشند که با بیان مستقیم و غیرمستقیم و گاه با رفتار عملی خود استرس را به اشخاص کنکوری تزریق می‌کنند، به عنوان مثااً در حوزه دانش آموزی، با نزدیک شدن امتحانات، خانواده‌ها با گفتن جملاتی از قبیل تلویزیون خاموش، خارج رفتن ممنوع و بسیار از فرایندهای دیگر اشخاص را دچار استرس و اضطراب می‌کند. اشخاصی که بیش‌تر دچار استرس می‌شوند اشخاصی می باشند که بیش‌تر زحمت کشیده‌اند و اشخاصی که در حد متوسط تلاش کرده‌اند کم‌تر دچار استرس خواهند بود.

کمایی عنوان کرد: تغذیه دانش آموزان در زمان درس خواندن بسیار مهم است، اشخاص باید در زمان درس خواندن میوه و سبزیجات و آب و غذاهای فیبردار مصرف کنند. همچنین اشخاص وعده‌های غذایی خود را در روز به جای ۳ وعده، ۵ وعده داشته باشند، اما حجم غذا خوردن خود را در هر وعده کم کنند تا معده‌ آن‌ها دچار حالت سنگینی نشود.

وی خاطرنشان کرد: خواب استاندارد جوانان شش تا هفت ساعت است که کم‌تر از پنج ساعت می‌تواند برای فرد خطرناک باشد و سبب بروز حالت‌های بیمارگون و خستگی در وی ‌شود، همچنین اشخاص با خوابیدن از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح می‌تواند خواب مفیدی داشته باشند و جهت تکمیل خواب شب می‌توانند بعدازظهرها به مدت ۴۵ دقیقه بخوابند.

این مشاور تحصیلی پیشنهاد کرد: اشخاصی که سرجلسه آزمون می‌روند حتماً با هدف جلوگیری از کاهش استرس و افت قند خون با خود شکلات و بطری آب ببرند، همچنین ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از آزمون استراحت کنند، تلویزیون تماشا کنند یا به پارک بروند تا بدن آن‌ها استراحت و آمادگی کامل داشته باشد.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *