توقف ثبت سفارش خودروهای گران‌قیمت / خودرو با ارز آزاد وارد می‌شود

۱۹م آذر ،

33.11.86.jpg

معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ملاک اصلی توقف ثبت سفارش خودروهای وارداتی را میزان ارزبری آن‌ها دانست و گفت: امسال تاکنون حجم ثبت سفارش برای واردات کل کالاها سه تا چهار درصد افزایش یافته است.

ساسانی خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت ثبت سفارش خودروهای وارداتی چگونه است، توضیح داد: هم اکنون ثبت سفارش واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی.سی متوقف است و خودروهای با حجم موتور کمتر از این مقدار مشکلی در ثبت سفارش برای واردات ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که سهم خودروهای پر مصرف وکم مصرف در کل خودروهای وارداتی به کشور چه میزان است،‌ گفت:‌ در ممنوعیت‌های اخیر در ثبت سفارش واردات خودرو ملاک پر مصرف بودن یا کم مصرف بودن نبوده است چرا که از قبل نیز سازمان بهینه سازی مصرف سوخت برای واردات خودروها از نظر میزان مصرف سوخت به ما مجوز می‌داد.

معاون مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با بیان این‌که خودروهایی که ارزبری آن‌ها پایین بوده است همچنان می توانند ثبت سفارش برای واردات داشته باشند گفت: با وجود توقف‌های اخیر در حوزه ثبت سفارش آمار نشان می‌دهد که در هشت ماهه امسال حجم ثبت سفارش برای واردات کل کالاها سه تا چهار درصد افزایش یافته که خودرو نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

به گفته خدایی، با توجه به محدودیت‌های پیش آمده پیش بینی می گردد میزان ثبت سفارش واردات خودرو تا پایان سال با کاهش مواجه شود.

وی همچنین با بیان این‌که هم اکنون خودرو با ارز آزاد وارد کشور می گردد اظهار کرد: در حال حاضر ارز مبادله‌ای تا اولویت هفتم برای واردات پرداخت می گردد و درحال حاضر مذاکره برای پرداخت ارز مبادله‌ای به اولویت هشت هستیم.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *