توقف پرداخت ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی

عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع تولیدی لوازم خانگی کشور با انتقاد از عدم اجرای تعهدات دولت در اختصاص ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی، گفت: متاسفانه پرداخت ارز ۱۲۲۶ تومانی متوقف شده است.

اقتصادآنلاین/گروه تولید و تجارت:

عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع تولیدی لوازم خانگی کشور با انتقاد از عدم اجرای تعهدات دولت در اختصاص ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات لوازم خانگی، گفت: متاسفانه پرداخت ارز ۱۲۲۶ تومانی متوقف شده است.

محمدرضا دیانی در گفتگو با مهر از عدم اجرای توافقات صورت گرفته در خصوص ارایه ارز مرجع با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبرداد و گفت: بیش از یک ماه از توافق شورای هماهنگی انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی با وزارتخانه مذکور در خصوص پرداخت ارز مرجع به مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کارخانجات تولیدی داخلی می‌گذرد و این وزارتخانه همچنان شرکتهای تولیدی را بلاتکلیف نگه داشته است.

عضو شورای هماهنگی انجمن‌های تولیدکننده لوازم خانگی افزود: متاسفانه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت یکماه پیش طی دو روز تعطیلی و بدون بررسی کارشناسی و در نظر گرفتن نیازهای اساسی صنایع، در خصوص تعیین اولویت‌بندی‌های تخصیص ارز مرجع، تصمیم گیری کرده‌اند که در این بین، اولویت‌های تامین قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی که در کشور موجود نیست یا امکان تولید ندارد، بین ۶ تا ۱۰ قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: این در شرایطی است که طی جلسه‌ای که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده، توافق بر این شد، اولویت تخصیص ارز برای صنایع لوازم خانگی بین ۳ تا ۴ قرار گیرد، اما متاسفانه علیرغم دستور کتبی، این امکان فراهم نشده و همچنان صنایع در انتظار به سر برده و ارز آزاد نیز تهیه نکرده‌اند. همین امر نیز سبب بلاتکلیفی در خرید خارجی مواد اولیه و قطعات از سوی تولیدکنندگان شده است.

به گفته دیانی، آثار این بلاتکلیفی بسیار زیان‌بار است؛ چراکه اگر مواد اولیه صنایع هم‌اکنون نیز درخواست شود تا به خط تولید برسد، وقفه تولید خواهد داشت.

عضو شورای هماهنگی انجمنهای صنایع تولیدی لوازم خانگی هشدار داد: اگر واردکننده و تولیدکننده هر دو به بازار آزاد ارز مراجعه کنند، نرخ ارز نیز بالا خواهد رفت و این در حالی است که واردکننده برای قیمت کل محصول ارز از کشور خارج نموده و تولیدکننده فقط برای بخش اندکی از محصول خود ارز خارج می‌کند.

وی افزود: نگرانی بسیار شدید تولیدکنندگان از آن است که اگر نرخ ارز مرجع افزایش پیدا کند؛ به طور قطع نرخ ارز بازار آزاد نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ چراکه تقاضا کاهش پیدا نکرده است.

دیانی اضافه کرد: هرگونه افزایش نرخ ارز باید با تدبیر کاهش تقاضای ارز صورت پذیرد و چاره آن در این صنعت، سیاستهای اعمال افزایش تعرفه برای واردات کالاهای کامل لوازم خانگی است.

دیانی با تحلیل شرایط حاکم بر اقتصاد و صنعت گفت: مهمترین الزام اقتصاد مقاومتی امروز، کاهش شدید وابستگی به کالای خارجی و مصرف ارز است که این هنوز در دستور کار مسئولین مربوطه قرار نگرفته تا واردات کنترل شود.

وی افزود: متاسفانه در بین نهادهای تصمیم‌گیر، هیچگونه اشتراک نظر و جهت‌گیری برای رسیدن به یک تصمیم واحد و سریع نیست. دیانی افزود: مضرتر از ارز آزاد برای صنایع، بلاتکلیفی است که امروز در مسئله ارز وجود دارد.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *