تولد اولین نوزاد گوزن زرد ایرانی در سایت احیا و تکثیر «مانشت و قلارنگ»

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: نخستین نوزاد گوزن زرد ایرانی بعد از یک‌سال وقفه در زادآوری این گونه جانوری، در سایت احیا و تکثیر «مانشت و قلارنگ» متولد شد.

تولد اولین نوزاد گوزن زرد ایرانی در سایت احیا و تکثیر «مانشت و قلارنگ»

به گزارش ممتاز نیوز، علیرضا محمدی با بیان اینکه این گوساله شامگاه سه شنبه زاده شد، اظهار کرد: در روزهای آینده نیز گوساله‌های دیگری در این سایت متولد خواهند شد.

وی توضیح داد: سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۰ راس گوزن بالغ نر و ماده از این سایت به استان خوزستان منتقل شد و باتوجه بروز خشکسالی و اینکه گوزن‌های باقیمانده سایت ایلام در سن باوری و لقاح نبودند، زاد و ولد گوزن زرد ایرانی در سایت احیا و تکثیر “مانشت و قلارنگ” در بهار سال گذشته روی نداد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام یادآور شد: علاوه بر این گوساله تازه متولد شده، تعداد دیگری از گوزن‌های ماده سایت مانشت و قلارنگ، روزهای پایانی آبستنی خود را طی می‌کنند و به تدریج گوساله‌های دیگری در این سایت در روزهای آتی متولد خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه سایت مانشت و قلارنگ یکی از موفق‌ترین سایت‌های تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در سطح کشور است، افزود: در طی سال‌های اخیر تاکنون ۵۵ راس گوزن بالغ نر و ماده از ایلام به استان‌های خوزستان، یزد و اردبیل ارسال شده است و سال گذشته نیز ۲ راس گوزن نر بالغ از مازنداران به این سایت آورده شد.

وی در خصوص هدف از جابجایی و انتقال گوزن‌ها به دیگر سایت‌های کشور، اظهار کرد: برای حفظ سلامت ژنتیکی گوزن‌ها در نسل‌های بعدی و کاهش لقاح درون خانوادگی، باید گوزن‌های بالغ نر و ماده بین سایت های مختلف جابجا شوند.

انتهای پیام/


استانی

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.