تولد نوزاد سالم از مادری با دریچه مصنوعی قلب

خرداد ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : برای اولین بار طی یک روز دو مادر که به سبب بیماری قلبی در بیمارستان قلب شهید رجایی بستری بودند، نوزادان خود را در این بیمارستان به دنیا آوردند.

نیلوفر سمیعی، متخصص قلب و عروق و پزشک معالج مادر باردار در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: یک درصد مادران باردار بیمار قلبی می باشند که مراقبت‌های بارداری همواره به تفکیک بین متخصصان زنان و زایمان و متخصصان قلب انجام می‌شود اما اگر این دو متخصص به عنوان یک تیم حین زایمان مادر بیمار قلبی کنار هم قرار گیرند بسیاری از مشکلات این زایمان‌های پرخطر مانند مشکلات قلبی مادر قابل کنترل است.

وی ادامه داد: بیمارستان قلب شهید رجایی بیمارستان تک تخصصی قلب است و تاکنون زایمان در این بیمارستان انجام نشده بود، در عین حال مادر بارداری که دریچه مصنوعی در قلب او کار گذاشته شده بود امکان انتقال به بیمارستان دیگر را نداشت.

 به گفته این متخصص قلب و عروق با حضور تیم تخصصی متشکل از متخصصان زنان و زایمان، متخصص بیهوشی، قلب و جراح قلب و عروق در بیمارستان قلب شهید رجایی، اولین نوزاد از مادر بیمار قلبی در این بیمارستان به دنیا آمد.

وی در مورد مزایای حضور تیم تخصصی حین زایمان گفت: جراح قلب در حین سزارین اختلال عملکرد قلب مادر را کنترل می‌کرد تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

سمیعی با اشاره به این اولین تجربه زایمانی در بیمارستان قلب شهید رجایی بود افزود: قاعدتاً ممکن است یکسری کاستی ها یا موانعی مانند اینکه این بیمارستان برای صدور کارت ولادت باید در سازمان ثبت احوال کشور ثبت شود روبه‌رو بودیم که برطرف شد.

وی گفت: از آنجایی که شاخص مرگ مادری هنگام زایمان نشان دهنده توسعه یافتگی کشورهاست و وزرات بهداشت طی سال های اخیر برای کاهش آن تلاش‌های فراوانی کرده، کنترل زایمان بیماران پرخطر مانند بیماران قلبی می‌تواند در این شاخص بسیار موثر باشد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *