تولیـد نـفـت از پـارس‌جنـوبـی در سال ۹۲

انرژی

موسی سوری ـ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ـ با اعلام این که حفاری چاه‌های لایه نفتی میدان پارس جنوبی تا پایان امسال انجام می‌شود از برداشت نفت از این میدان در ابتدای سال آینده خبر داد.

یه گزارش ایسنا، در دی ماه ۱۳۹۰ قرارداد چاه‌های توصیفی لایه‌های نفتی به پیمانکاران داخلی واگذار شده است. بر اساس این قرارداد حفاری دو حلقه چاه توصیفی در لایه‌های مشترک نفتی پارس جنوبی با هزینه ۱۸۰ میلیون دلار به شرکت گلوبال پتروتک واگذار شد و این شرکت موظف شد در مدت ۴۷۰ روز نسبت به تکمیل چاه‌های توصیفی و شناخت بیشتر مخزن، تعیین ذخایر نفت خام این میدان مشترک و تدوین طرح جامع توسعه (ام.دی.پی) لایه نفتی پارس جنوبی اقدام کند.

طرح‌ توسعه‌ لایه‌ نفتی‌ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ در اسفند ۱۳۸۳ به‌ شرکت پترو ایران‌ واگذار شده است و تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده است.

هم‌اکنون سکوی مخصوص استخراج نفت از این لایه با بیش از ۸۰ درصد در بندرعباس در حال ساخت است.

حجم نفت تولیدی از لایه نفتی پارس جنوبی که “A2” نامیده می‌شود، روزانه حدود ۲۵هزار بشکه برآورد کرده‌اند. ذخایر لایه نفتی پارس جنوبی را ۷٫۵ میلیارد بشکه برآورد شده است و در صورتی که ۱۰ درصد حجم برآورد شده برداشت شود، ۷۵۰ میلیون بشکه نفت از این لایه نفتی برداشت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اگر چه تاکنون به طور قطعی مشخص نشده است که لایه نفتی A2 میدان پارس جنوبی مشترک است یا غیرمشترک اما پیش از مطرح شدن این موضوع از این لایه به عنوان یک لایه غیرمشترک نام برده می‌شد.

در حالی برداشت از لایه‌نفتی پارس جنوبی به زودی صورت می‌گیرد که قطر روزانه ۴۵۰ هزاربشکه از لایه‌های مشترک این میدان برداشت می‌کند.


اخبار انرژی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ