تولید در پتروشیمی اصفهان متوقف شد/ اختلافات نفت و پتروشیمی‌ بالا گرفت

پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

برای دومین بار در طول یکسال قبل تاکنون تولید در پتروشیمی اصفهان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال متوقف شد که عدم تسویه به موقع بدهی‌های معوق توسط پتروشیمی به پالایشگاه اصفهان سبب اصلی توقف در این پتروشیمی خصوصی‌سازی شده، اعلام می‌شود.

برای دومین بار در طول یکسال قبل تاکنون تولید در پتروشیمی اصفهان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال متوقف شد که عدم تسویه به موقع بدهی‌های معوق توسط پتروشیمی به پالایشگاه اصفهان سبب اصلی توقف در این پتروشیمی خصوصی‌سازی شده، اعلام می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، با گذشت یکسال از به پایان رسیدن اختلافات نفتی بین مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه نفت اصفهان دربارهٔ تعیین نرخ و نحوه تسویه بدهی‌های معوق، تولید در یکی از قدیمی ترین مجتمع‌های پتروشیمی کشور بار دیگر متوقف شده است.

بر این اساس مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی یکی از دلایل توقف تولید در پتروشیمی اصفهان را عدم تامین خوراک پلاتفرمیت و هیدروژن این مجتمع پتروشیمیایی توسط پالایشگاه نفت اصفهان اعلام می کنند.

از سوی دیگر مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم سبب توقف عرضه خوراک توسط پالایشگاه نفت به پتروشیمی اصفهان را عدم پرداخت به موقع بدهی‌های معوق این مجتمع خصوصی سازی شده صنعت پتروشیمی عنوان می‌کنند.

در این بین عبدالحسین بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرده است: ارسال خوراک به پتروشیمی اصفهان به زودی از سر گرفته شده و این مجتمع پتروشیمی فعالیت مجدد خود را آغاز خواهد کرد.

در همین حال مذاکراتی بین مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بر حل و فصل این اختلاف مالی آغاز شده است.

سال قبل جلیل سالاری رئیس هیات مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان در گفتگو با مهر با رد ادعای پتروشیمی اصفهان مبنی بر افزایش غیرقانونی فروش خوراک، گفته بود: پتروشیمی اصفهان اصلا قراردادی با پالایشگاه اصفهان برای خرید خوراک امضا نکرده است.

محمدابراهیم یاوری مدیرعامل پتروشیمی اصفهان هم در واکنش به اظهارات مدیران نفتی در گفتگو با مهر با بیان اینکه اختلاف طلب و بدهی پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان به ۴٫۵ سال قبل باز می‌گردد، یادآور شده بود: بر اساس توافقی که از سالهای قبل برقرار بود، پتروشیمی اصفهان ۷۰ درصدی خوراک دریافتی پالایشگاه را در قالب محموله‌های “رافینیت” بازگشت می‌داد.
 
مدیرعامل پتروشیمی اصفهان با اشاره به برگزاری نشست‌هایی با حضور وزیر و سه معاون اصلی وی برای حل این اختلاف، معتقد بود: اما برگزاری این جلسات نه تنها جواب نداد بلکه پالایشگاه اصفهان قیمت خوراک را از فوب منهای ۳۵ درصد به “فوب به اضافه ۲۳۰ دلار” در هر تن افزایش داد.
 
وی از فرمول خرید خوراک با قیمت فوب به اضافه ۲۳۰ دلار در هر تن به عنوان گران‌ترین قیمت خوراک در صنایع پتروشیمی جهان یاد کرده و دربارهٔ هزینه اضافی ۲۳۰ دلاری بیان کرده بود: با دستور شرکت ملی پالایش و پخش نفتی باید پتروشیمی دولتی برزویه بنزین خام تولید کند که هزینه تولید این محصول و عدم النفع صادرات پتروشیمی برزویه با افزایش قیمت خوراک از پتروشیمی و پالایشگاه‌های خصوصی نفت اخذ می‌شود.

در این بین بعضی از کارکنان شاغل در پتروشیمی اصفهان با اشاره به عدم دریافته به موقع حقوق و دستمزد خود خواستار بازگشت سهام این شرکت پتروشیمی از بخش خصوصی به دولت شده اند.
 مجتمع پتروشیمی اصفهان با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی فعلا تعطیل شد. این واحد پتروشیمیایی از ظرفیت تولید سالانه ۵۵ هزار تن بنزن، ۷۲ هزار تن تولوئن، ۲۲ هزار تن ارتوزایلین، ۴۴ هزار تن پارازیلین، ۷۵ هزار تن مخلوط زایلین ها و ۴۰ هزار تن انیدریدفتالیک برخوردار است.

در حال حاضر به طور متوسط سالانه باید ۳۶۳ هزار تن پلاتفرمیت و سه هزار تن هیدروژن به عنوان خوراک توسط پالایگاه نفت اصفهان به پتروشیمی تحویل داده شود.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *