تکذیب تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی در شیراز

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: «برخلاف آنچه در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منعکس شده، بر اساس طرح سامان‌دهی و اتصال دو حرم، نه قرار است ۲۰۰ خانه تاریخی در شیراز تخریب و نه مجتمع تجاری به‌جای آن ساخته شود.»

تکذیب تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی در شیراز

به گزارش ممتاز نیوز، مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری ، درباره طرحی که در بافت تاریخی‌فرهنگی شیراز مورد نظر است و کارشناسان بسیاری در مورد آن اظهار نظر می‌کنند، گفت: این طرح در خرداد ماه سال‌جاری از سوی وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان سامان‌دهی و اتصال دو حرم حضرت شاهچراغ و حضرت سید علاءالدین حسین (ع) به مشاور واگذار شد.

او افزود: طرح مزبور هم‌چنان در مراحل کارشناسی است و طی این مدت بررسی‌های مختلفی انجام و در هر یک از این بررسی‌ها چندین گزینه پیشنهاد شده است که هر یک چگونگی اتصال این دو حرم را مشخص می‌کند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به اخبار مربوط به تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی و ساخت مجتمع تجاری به‌جای آن تصریح کرد: آنچه در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها منعکس شده تحت عنوان اینکه بیش از ۲۰۰ خانه تاریخی در این طرح مورد تخریب قرار گرفته و مجتمع‌های تجاری در آن ساخته می‌شود، صحت ندارد. اصلا نه ۲۰۰ خانه خراب خواهد شد و نه اینکه قرار است مجتمع تجاری به‌جای آن ساخته شود.

امیری افزود: آنچه از این طرح بر می‌آید و البته هنوز مراحل نهایی را طی نکرده است، بیشتر بحث مرمت، بازسازی و جداره‌سازی و حتی فضاهایی که در گذشته تخریب شده و هم‌چنین سامان‌دهی مسیر به شکلی است که رفت و آمد بین این دو مسیر تسهیل شود. در ضمن محدودیت ارتفاعی نیز همچون کل بافت تاریخی شیراز در این محور نیز وجود دارد، اما این به معنای ساخت مجتمع تجاری در این مسیر نیست.

او با بیان اینکه این طرح هنوز در مراحل اولیه و کارشناسی قرار دارد و مراحل تصویب استانی را نیز طی نکرده است، ادامه داد: این طرح بعد از تصویب استانی به وزارت راه و شهرسازی خواهد رسید و باید منتظر بمانیم که مشاور نظر نهایی را بدهد. میراث‌فرهنگی نیز بر اساس کارشناسی‌های انجام شده در گذشته و حال، نظر خود را اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ