تکرار ادعاهای ضدایرانی نماینده آمریکا در شورای حکام

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین، بیانیه‌ای را در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت و ادعاهای ضدایرانی را تکرار کرد.

تکرار ادعاهای ضدایرانی نماینده آمریکا در شورای حکام

به گزارش ممتاز نیوز، «لورا هولگیت» نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در جلسه روز سه‌شنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیانیه‌ای را درباره «راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» قرائت کرد.

نماینده آمریکا بدون اشاره به خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای، مدعی شد «تصمیم سه سال پیش ایران برای توقف اجرای تعهدات هسته‌ای خود در برجام و متعاقب آن برداشتن تجهیزات نظارت و پایش مرتبط با برجام، تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف می‌کند».

نمایندگی ایران در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرده «تصمیم ایران برای توقف اجرای تعهدات خود تحت برجام کاملاً مطابق با حقوق ذاتی کشور طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق بوده و پاسخی به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، همراه با ناتوانی سه کشور اروپایی در پایبندی به تعهدات خود بود. این واقعیت آشکار به هیچ وجه نمی‌تواند مبنایی برای سه کشور اروپایی برای خودداری از اجرای تعهدات خود باشد».

هولگیت در ادامه مدعی شد «امتناع ایران از اجرای تعهدات خود تحت کد اصلاحی ۳.۱ و تصمیم آن برای توقف اجرای موقت پروتکل الحاقی، به‌شدت دسترسی به اطلاعات و مکان‌هایی که آژانس برای برای اجرای ماموریت راستی‌آزمایی به منظور اطمینان از عدم وجود فعالیت‌های اعلام نشده به آن‌ها نیاز دارد را محدود می‌کند.

نماینده آمریکا در این بیانیه به گزارش «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مدعی شده «این نهاد تداوم دانش خود درباره تولید و موجودی سانتریفیوژها و اجزای مرتبط با آن، در حالی‌که ذخایر اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد ایران در حال افزایش است را از دست داده است».

در این بیانیه همچنین ادعای تکراری مبنی بر اینکه «توجیه معتبر غیرنظامی برای ایران به منظور انباشت ذخایر اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا وجود ندارد»، تکرار شده است. آمریکا مدعی شده این اقدامات در تضاد با رفتار سایر کشورهای غیرهسته‌ای است که عضو معاهده ان‌پی‌تی هستند.

هولگیت در ادامه بیانیه خود مدعی شده «در پرتو این چالش‌های ادامه‌دار، ضروری است که ایران اطلاعات و دسترسی مورد نیاز به‌منظور فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی را در اختیار آژانس قرار دهد».

نماینده آمریکا به لغو انتصاب بازرسان آژانس در ایران هم اشاره کرد و گفت ایران به‌جای این اقدامات، تصمیم گرفت چندین بازرس باتجربه آژانس را لغو انتصاب کند.

نماینده آمریکا همچنین مدعی شده آمریکا مانع از بازگشت ایران به تعهدات برجامی نیست و اظهارات درباره اینکه این کشور به همراه سه کشور اروپایی عضو برجام اراده سیاسی برای جمع‌بندی مذاکرات سال ۲۰۲۲ نداشته‌اند را رد کرده است.

دیپلمات آمریکایی در ادامه ادعاهای عجیب خود آورده که ۲ بار در سال ۲۰۲۲ توافق‌هایی روی میز گذاشته شد اما ایران با «خواسته های غیرقابل قبول و فراتر از برجام» به آن‌ها پاسخ داد.

هولگیت در ادامه، مدعی شده «در حالی‌که برنامه هسته‌ای ایران به‌صورت قابل توجهی گسترش یافته و دانش درباره برنامه هسته‌ای ایران از دست رفته و همکاری ایران با آژانس به پائین‌ترین حد خود رسیده است، این ایده که مسائل باقی‌مانده می‌تواند ظرف چند روز حل‌وفصل شود، بی‌معنی است».

این ادعا در حالی بیان شده که ایران بارها اعلام کرده اقدامات هسته‌ای که انجام داده، برگشت‌پذیر است و در صورت بازگشت غربی‌ها به توافق، ایران هم به‌سرعت به تعهدات خود بازخواهد گشت.

نماینده آمریکا در سخنرانی خود بار دیگر از ایران خواست «مسیر خود را معکوس کند، به‌طور کامل و به منظور اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت آژانس از جمله اجرای اقدامات مرتبط با بیانیه مشترک خود با آژانس در مارس ۲۰۲۳، با این نهاد همکاری کند».

او همچنین از ایران خواست «از تصمیم خود برای لغو انتصاب بازرسان آژانس بازگردد، اجرای موقت پروتکل الحاقی را از سر بگیرد و کد اصلاح‌شده ۳.۱ را بدون تاخیر اجرا کند».

ایران اعلام کرده در رابطه با بازرسان لغو انتصاب شده، آژانس باید به طور کامل به حقوق ایران براساس موافقت‌نامه پادمان جامع احترام بگذارد. هرگونه تلاش برای به‌خطر انداختن حقوق حاکمیتی کشورهای عضو در مغایرت با موافقت‌نامه پادمان جامع پادمانی مربوطه غیرقابل قبول است و نباید سابقه‌ای ایجاد کند که حقوق کشورهای عضو را به مخاطره اندازد.

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.