تکلیف کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های زنده‌یاد دولتشاهی مشخص می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، با درگذشت فریدون دولتشاهی از نویسندگان، مترجمان و فعالان مطبوعاتی کشورمان بخشی از کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های وی به عنوان میراث معنوی‌اش در اختیار خانواده وی قرار گرفته است که آنها قصد نگهداری از آنها را دارند.

در همین زمینه نادر دولتشاهی پسربرادر زنده‌یاد دولتشاهی که به تازگی از سفری به ایران برگشته است، توضیح داد: تصمیم ما برای حفاظت از میراث معنوی عمویم پابرجاست و تا چند هفته دیگر هم در جلساتی درباره آنها تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

به گفته وی، در حال حاضر کتاب‌ها و دست‌نوشته‌های فریدون دولتشاهی نزد وی نگهداری می‌شود.

از دولتشاهی چند دفتر شعر شامل آثاری در قالب رباعی و مثنوی به جا مانده است که در آینده نزدیک برای به چاپ رساندن آنها اقدام خواهد شد.

همچنین زنده‌یاد دولتشاهی در سال‌های پایانی عمر خود کتابی را درباره دیکتاتوری در چین ترجمه کرده بود، ولی مهلت چاپ آن را نیافت که خانواده وی برای چاپ آن نیز تلاش خواهند کرد.

دولتشاهی پس از تحصیل در رشته حقوق بین‌الملل در انگلیس به ایران بازگشت و بلافاصله مشغول به فعالیت فرهنگی شد و به جمع پرکارترین مترجمان و نگارندگان، به ویژه در عرصه‌های مختلف رسانه ای کشور در چهار دهه اخیر پیوست.

دولتشاهی نخستین آثار خود را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عرضه کرد و سال‌ها برای کودکان نوشت و ترجمه کرد. دورانی که همیشه از آن با شادی یاد می کرد و معتقد بود که کار برای کودکان بسیار با روحیاتش سازگار است.

او به گفته خودش در این سال‌ها با چهره‌هایی چون فرشید مثقالی، نگارگر کتاب‌های کودکان و عباس کیارستمی که در آن دوران به گرافیک و طراحی مشغول بود، همکاری داشت.

فریدون دولتشاهی از نخستین سال‌های تاسیس واحد مرکزی خبر به این نهاد پیوست و بیش از ۳۰ سال در بخش‌های مختلف خبری و مدیریت خبر به رسانه ملی کشور خدمت کرد. دولتشاهی در ابتدای دهه ۶۰ به روزنامه اطلاعات پیوست و تا آخرین روز حیاتش در این موسسه به کار مشغول بود.

از فریدون دولتشاهی در طول ماه‌های همکاری‌اش با روزنامه اطلاعات، ده‌ها اثر به ویژه در بخش ترجمه که تخصص اصلی‌اش بود بر جای مانده که هر یک از آنها به دفعات تجدید چاپ شده است.

از جمله آثار ماندگار او می توان به «جهان باز، واقعیت جهانی شدن»، «۱۹۹۹ پیروزی بدون جنگ»، «کشمیر، بهشت زخم خورده»، «سیا و کنترل مغزها»، «خاطرات تاچر»، «خاطرات گورباچف»، «خروشچف و عصر او»، «اسناد میتروخین، ک.گ.ب و جهان»، «حکومت افکار» و چندین اثر ماندگار دیگر اشاره کرد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *