ثبت رکورد ۴ ماه اخیر بهای نفت برنت

 به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، آغاز تازه ترین دور سیاست های تشویقی اقتصادی از سوی بانک مرکزی آمریکا از جمله عواملی بود که سبب شد بهای نفت خام در جریان معاملات میان روز جمعه به بالاترین حد خود در بیش از چهار ماه گذشته برسد.

افت ارزش دلار در برابر یورو نیز از دیگر عواملی بود که سبب شد بهای نفت خام برنت برای هفتمین روز پیاپی افزایش یابد.

دن فلین، تحلیلگر مؤسسه آمریکایی پرایس فیوچرز گفت: بازار پس از این همه رشد، خسته شده و نگرانی آژانس بین المللی انرژی درباره تأثیر منفی بهای نفت بر اقتصاد جهانی، جلوی رشد بیشتر بهای نفت را گرفته است.

فاتح بیرول، اقتصاددان ارشد آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است سطح کنونی بهای نفت خام می تواند سبب بازگشت رکود اقتصاد جهانی شود.

بیرول اعلام کرد اروپا و چین بیشترین آسیب را از رشد بهای جهانی نفت خام متحمل خواهند شد اما وی از اظهار نظر درباره احتمال آزادسازی ذخایر سوخت اعضای آژانس بین المللی انرژی خودداری کرد.

دیروز بهای هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه نوامبر با ۷۸ سنت افزایش، در سطح ۱۱۶ دلار و ۶۶ سنت تثبیت شد. بهای این کالا در معاملات میان روز، به ۱۱۷ دلار و ۹۶ سنت نیز رسید که بیشترین رقم  از ماه مه سال جاری میلادی تا کنون است.

نفت خام آمریکا نیز در معاملات دیروز شاهد افزایش قیمت بود به طوری که بهای نفت خام دبلیو تی آی با ۶۹ سنت افزایش، به ۹۹ دلار برای هر بشکه رسید.

بهای هر دو شاخص برنت و دبلیو تی آی، بیش از دو درصد رشد هفتگی داشت و حجم معاملات بازار نفت آمریکا بیش از ۵۰ درصد نسبت به میانگین یک ماه گذشته بیشتر بود.

افزایش اعتراض های ضد آمریکایی در واکنش به یک فیلم موهن ضد اسلامی نیز از دیگر عوامل تقویت کننده بهای نفت بود و سبب شد نگرانی درباره اختلال در عرضه نفت شمال آفریقا و خاورمیانه افزایش یابد.
/۳۱۳۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *