ثبت ۳۹ هزار و ۱۰۰ سفارش در بخش مجازی نمایشگاه در پایان روز دوم

قائم مقام نمایشگاه کتاب گفت تا روز دوم سی و پنجمین دوره این رویداد ۳۹ هزار و ۱۰۰ سفارش در بخش مجازی نمایشگاه ثبت شده و ۵۸ هزار و ۳۰۰ نسخه فروخته شده است.

ثبت ۳۹ هزار و ۱۰۰ سفارش در بخش مجازی نمایشگاه در پایان روز دوم

به گزارش ممتاز نیوز، علی رمضانی سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در نخستین نشست از نشست‌های روزانه‌ خود که امروز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت همزمان با دومین روز برپایی این رویداد برگزار شد، گفت: نمایشگاه با شعار «بخوانیم و بسازیم» از دیروز شروع شد. مردم از ساعت‌های اولیه در محل حضوری نمایشگاه آمده بوده و به گزارش مجموعه ارزیابی ما از همان ساعات اولیه تعامل بین ناشران و مردم برقرار بود.

وی با اشاره به افتتاحیه نمایشگاه و حضور جمعی از مسئولان کشوری در این مراسم افزود: دیروز ساعت ۲۰ نمایشگاه پایان پذیرفت و نواقص روز اول برطرف شد؛ البته همچنان نواقصی وجود دارد که پیگیری می‌شود.

رمضانی گفت: از امروز صبح هم جمعیت فوق‌العاده‌ای وارد نمایشگاه شدند که این خوشبختی ماست که مردم به این رویداد بزرگ کشور اقبال دارند. روز گذشته هیئت رسیدگی به تخلفات تشکیل شد و بر اساس گزارش‌ها یک حکم برای یک ناشران صادر شد. تخلف این ناشر فروش محصولات غیرکتابی بود.

او در ادامه نشست به چهره‌هایی که در نمایشگاه حاضر شدند، برنامه‌ها و نشست‌های فرهنگی و افتتاح غرفه یمن اشار کرد.

به گفته سخنگوی نمایشگاه کتاب، ۹ هزار و ۵۰۰ تماس در مرکز پاسخگویی نمایشگاه ثبت شده است که از این میزان بیش از ۷ هزار تماس ورودی بوده و الباقی تماس خروجی همکاران من با ناشران و کتابفروشان است.

وی افزود: در کنار غرفه‌های اطلاع‌رسانی، ۱۰۰ دستگاه ایستاده لمسی برای استفاده مراجعه‌کنندگان نمایشگاه کتاب قرار گرفته است. علاوه بر این خط‌کشی‌هایی روی زمین از ایده‌های «نمایشگاه دوست‌داشتنی من» بود که اجرا شد.

رمضانی گفت: ۳۹ هزار و ۱۰۰ سفارش در بخش مجازی نمایشگاه ثبت شده است و ۵۸ هزار و ۳۰۰ نسخه فروخته شده است.

وی با بیان اینکه امکانات رفاهی در نمایشگاه افزایش یافته است، گفت: سایه‌بان‌ها و نیمکت‌هایی در بلوار امام رضا (ع) تعبیه شده است، تعداد سرویس‌های بهداشتی و افزایش خدمات تاکسیرانی از جمله این امکانات است. سعی کردیم فضا برای خانواده‌ها مناسب‌سازی شود. درهای ۱۱،۴ و ۱۹ درهای جدید هستند که به ورودی‌های مصلی اضافه شده است.

رمضانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری پیمایش‌های مردمی در نمایشگاه، گفت: پرسشگران ما در نظرسنجی خود درباره اینکه «مصلی چقدر مکان مناسبی برای نمایشگاه است؟» پرسیده‌اند که ۷۵ درصد مناسب نمایشگاه می‌دانستند.

وی ادامه داد: سه نقطه قوت نمایشگاه از نظر مردم سرویس حمل نقل داخلی، تعداد ایستگاه اطلاع‌رسانی و تعدد ناشران بود. آماده نبودن برخی غرفه‌ها، کم بودن صندلی و محل استراحت در داخل شبستان و توزیع نشدن مناسب نقشه راهنما از نقاظ ضعف نمایشگا از نظر مردم بوده است. با توجه به این نظرسنجی امکان گذاشتن صندلی و نیمکت در شبستان امکان پذیر نبوده اما در محیط بیرونی افزایش داشته است و چاپ و توزیع گسترده راهنمای نمایشگاه نیز در دستور کار قرار گرفت.

محمد اللهیاری، مدیر کمیته ناشران داخلی نیز در سخنانی بازدیدکنندگان روز اول نمایشگاه را با توجه به اینکه روز مدرسه و دانشگاه و کسب و کار بود، خوب خواند.

وی افزایش درخواست ناشران برای حضور در نمایشگاه گفت و آن را یک چالش شیرین برای دست‌اندرکاران نمایشگاه خواند و درباره جانمایی ناشران در بخش‌های مختلف، تحویل زورتر غرفه‌ها به ناشران، تخویل مارت پارکینگ‌ها و نصب علائم راهنمایی گفت.

اللهیاری با اشاره به ناشرانی که غرفه خود را هنوز تحویل نگرفته‌اند، گفت: ما شب گذشته این هدم حضور را جویا شدی تا ناشران خود را به نمایشگاه برسانند. سعی داریم فضای حالی در نمایشگاه نداشته باشیم و ناشرانی که نتوانستند به صورت مستقل حضور یابند می‌توانند به ناشران دیگر نمایندگی بدهند. امیدوارم شاهد حضور پررنگ مردم در نمایشگاه کتاب باشیم.

رمضانی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره استقرار دستگاه‌های تحویل آب و نوشیدنی در شبستان، گفت: ما با چالش نظافت و بهداشت روبه‌رو بودیم و چون امکان نظافت گسترده در بخش‌هایی وجود ندارد، این امکان فراهم نشد اما با فاصله اندک در دسترس قرار دارند. البته ۴ کافه در بخش بین‌الملل، ناشران آموزشی و ناشران دانشگاهی تعبیه شده‌اند و غرفه‌های مواد غذایی نیز سرو شکل منظم‌تری یافته‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه از ۲۵ کشور در نمایشگاه مهمان، اعم از ناشر، سفارت‌خانه، انجمن دوستی، داریم درباره حضور ناشران افغانستانی نیز گفت: حضور ناشران افغانستانی با تدبیر خود آنهاست و حضور نداشتن‌شان احتیاج به کنکاش بیشتر دارد. باید در این زمینه فعالانه‌تر عمل کنیم.

انتهای پیام/


فرهنگ و هنر
کتاب و ادبیات

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.