جابجایی یک میلیارد تومان زیر میزی

۳۰م آذر ،
ممتاز نیوز : چه کسی اولین بار صدایش کرد «زیرمیزی»؟! شاید آن روزها پزشکانی متخلف از گرفتن هــــــزینه‌های اضافه بر تعرفه‌شان از بیماران شرم داشتند و آن را یواشکی دریافت می‌کردند که اسمش را گذاشتند زیرمیزی؛ حالا اما دیگر آن پول، زیرمیزی نیست و آن ۱۵ـ ۱۰ درصد از پزشکان که مطالبه‌اش می‌کنند هم شرمی از گرفتنش ندارند و از زیر میز رد و بدلش نمی‌کنند، بلکه توی چشم بیمارشان نگاه می‌کنند و رک و پوست کنده می‌گویند «نرخ من… میلیون تومان است؛ یا قبول می‌کنی یا می‌روی خارج!»

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از جام جم ؛ مریض‌ها هــــــم ماننـد آن قدیم‌ها هول نمــی‌شوند، جا نمی‌خورند، دست و پایشان را گم نمی‌کنند؛ بلکه فقط سرشان را می‌اندازند پایین و می‌گویند: «چک را تحویل خودتان بدهم یا منشی؟» یا می‌گویند «هرچه شما بگویید دکتر…» آن جمعیت اندک از پزشکان که زیرمیزی می‌گیرند، احتمال نمی‌دادند که هزینه‌های درمان، سالانه ۵ /۷ درصد بیماران را در کشورمان زیر خط فقر می‌برد و اگر بدانند هم فرقی به حالشان نمی‌کند.

آن جمعیت بسیار از بیماران که زیرمیزی می‌دهند هم احتمالا نمی‌دادند که رقم زیرمیزی‌هایشان در سال قبل، فقط برای پزشکان تهرانی به یک میلیارد تومان رسیده است. این رقم را دیروز معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد.

حالا خودتان حساب و کتاب کنید تا بفهمید اگر زیرمیزی بـــــرخی پزشکان متـخلف در تهران، در سال قبل به یک میلیارد تومان رسیده این رقم در کل کشور چقدر بوده است.

این آمار در شرایطی اعلام می‌‌شود که تقریبا سه روز پیش، وزارت بهداشت اخطار داد در حال رایزنی با سازمان تعزیرات حکومتی برای برخوردهای جدی‌تر با پزشکان متخلف است و آن وقت بسیار از آنها که خبر را شنیدند یاد وعده‌های پیشین وزارت بهداشتی‌ها در این زمینه افتادند که هیچ‌کدام عملی نشده بود.

این‌که بیماران با همین زیرمیزی دادن‌ها به زیر خط فقر سر می‌خورند، فقط یک سر جریان این تجارت است و نکته تلخ‌تر این است که جامعه عظیم پزشکی با وجود داشتن هزاران هزار پزشک متعهد و وفادار به ارزش‌های اخلاقی صرفا به واسطه حضور ۱۵ـ ۱۰ درصد پزشک متخلف و طماع، به چشم مردم بدنام، بی‌اعتبار و غیرقابل اعتماد می‌شود و به این ترتیب با گذشت زمان، پزشکان جایگاه ارزشمند و قابل احترامشان را در سطح جامعــه از دست می‌دهند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ