جاسوسی آمریکا از ایمیل‌های کاربران یاهو و گوگل در سراسر جهان

اسناد تازه افشا شده اسنودن از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از ایمیل‌های میلیون‌ها کاربر یاهو و گوگل در سرتاسر جهان پرده برمی‌دارند.

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز، تازه‌ترین اسناد افشا شده از ادوارد اسنودن، پیمانکار اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا جزئیات تازه‌ای به رسوایی‌های پیشین دولت این کشور افزوده است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گزارش داد اسناد محرمانه ادوارد اسنودن و مصاحبه با مقامات آگاه نشان می دهد آژانس امنیت ملی به طور مخفیانه به لینک‌های ارتباطی اصلی که مراکز داده‌های یاهو و گوگل در سرتاسر جهان را به هم پیوند می‌زنند نفوذ می‌کند.

آژانس امنیت ملی آمریکا با جاسوسی از آن لینک‌ها توانسته بر حسب میل خود از حساب کاربری صدها هزار میلیون کاربر اطلاعات جمع‌آوری کند.

یک سند فوق محرمانه به تاریخ ۹ ژانویه ۲۰۲۲ نشان می‌دهد اداره مالکیت آژانس امنیت ملی میلیون‌ها سابقه ثبت شده از شبکه‌های داخلی یاهو و گوگل را به دفتر مرکزی این سازمان در فورت‌مید ارسال می‌کند.

این گزارش می‌افزاید گردآورندگان میدانی اطلاعات ظرف ۳۰ روز قبل ۱۸۱۲۸۰۴۶۶ سابقه تازه ـ اعم از فرداده‌هایی که نشان می‌دهند چه کسی ایمیل‌ها را ارسال یا دریافت کرده و محتوای این داده‌ها مانند متن، صدا و تصویر ـ  را پردازش و آن را بازپس فرستاده‌اند.

ابزار اصلی آژانس امنیت ملی برای استفاده از لینک‌های این داده‌ها پروژه‌ای موسوم به MUSCULAR است که این سازمان آمریکایی با سازمان همتایش در انگلیس که «دفتر مرکزی ارتباطات دولت» نام دارد آن را به طور مشترک اجرا می‌کنند.

آژانس امنیت ملی و دفتر مرکزی ارتباطات دولت در بعضی نقاط شنود خاص، تمامی داده‌هایی که از کابل‌های نوری انتقال‌دهنده اطلاعات در بین شرکت‌های بزرگ فناوری را کپی می‌کنند.

این فرایند از آن جهت حائز اهمیت است که پیشتر افشا شده بود آژانس امنیت ملی طبق رأی دادگاه به حساب‌های کاربری کاربران گوگل و یاهو دسترسی دارد.

شرکت گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ادعاهای شنود دولت از ترافیک بین مرکزهای این شرکت، ما را به دردسر انداخته و ما از این موضوع آگاه نبوده‌ایم.»

این بیانیه افزوده: «ما از مدتها پیش دربارهٔ احتمال این نوع جاسوسی نگران بوده‌ایم و به همین سبب است که ما همچنان فرایند رمزگذاری بین خدمات مختلف گوگل را بیشتر و بیشتر افزایش داده‌ایم.»

یک سخنگوی شرکت یاهو هم ادعا کرده این شرکت فرایندهای نظارتی دقیقی برای محافظت از امنیت مراکز داده‌های یاهو دارد و به آژانس امنیت ملی یا هیچ سازمان دولتی دیگر اجازه دسترسی به مرکز داده‌های این شرکت داده نشده است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *