جان کری از کنگره برای مذاکره با ایران یک سال وقت خواست

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

منابع آمریکایی می‌گویند جان کری برای مذاکره با ایران از کنگره آمریکا یک سال وقت خواسته است.

منابع آمریکایی می‌گویند جان کری برای مذاکره با ایران یک سال از کنگره آمریکا وقت خواسته است.

جی سولومون، خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال روز ۵ مرداد (۲۷ جولای ۲۰۱۳) نوشت: «جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، و سایر مقامات دولتیِ این کشور به کنگره آمریکا پیشنهاد کرده‌اند که پیش از محکم‌تر کردن حلقه تحریم‌ها علیه ایران، به دولت اوباما فرصت بیشتری برای پیگیریِ مذاکرات با آقای روحانی بدهد».

وی ادامه می‌دهد: «رئیس جمهور منتخب مردم ایران که پس از پایان دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، بزودی روی کار می‌آید، به عنوان شخصیتی میانه‌رو شناخته شده و قول داده است در جهت بهبود مناسبات ایران با غرب تلاش کند».

بنابر اعلام ایران هسته‌ای، یکی از مقامات ارشد دولت اوباما که در مباحثات تحریم‌ها دخیل است به این روزنامه گفته است: «به نظر ما، تصویب یا اِعمال تحریم‌های تازه (علیه ایران) در مرحله‌ی کنونی، سودمند نخواهد بود. ما ثابت کرده‌ایم که تحریم‌ها تأثیرگذار بوده است».

یکی از دستیاران ارشد نمایندگان در کنگره آمریکا نیز می گوید: «در حالی که رئیس جمهور (اوباما)‌ تلاش دارد کنگره را قانع کند که به دولت آمریکا فرصت دهد دست کم تا پایان سال جاری میلادی با ایران، بدون تصویب هیچ تحریم تازهی علیه این کشور، گفتگو کند، کنگره فشار خواهد آورد که حرکتی مبنی بر تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران، تا ماه اکتبر، انجام شود. این اختلافات دربارهٔ زمانبندیِ تحریم‌های تازه علیه ایران، کماکان میان دولت و کنگره آمریکا ادامه دارد».

وال استریت ژورنال همچنین از قول برت مک گورک، یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص احتمال برقراری مناسبات تازه با ایران نوشت : «ما (نتایج) انتخابات ایران را در راستای تمایل مردم ایران به تغییر، ارزیابی می‌کنیم».

این در حالی است که کنگره امریکا هم اکنون بررسی طرحی را در دست دارد که هدف آن به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

این روزنامه آمریکایی نوشته است: «کنگره آمریکا کماکان به تشدید تحریم‌ها علیه ایران می‌اندیشد. به طور مثالً لایحه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا، که اکثریت کرسی‌های آن در اختیار حزب جمهوریخواه است، در دست بررسی است و ممکن است در هفته آینده تصویب شود که هدف آن تحریم کامل بین‌المللی علیه صادرات نفت ایران و پایان دادن به توانایی این کشور برای تجارت خارجی با واحد یورو، اعلام شده است. این لایحه که حاوی تحریم‌های تازه علیه ایران است، همچنین با هدف اخلال در فعالیت‌های بین‌المللی شرکت‌های کشتیرانی ایرانی و همچنین محدود کردن استفاده‌ی تهران از بانک‌های چینی برای انجام مبادلات در خارج از ایران، تنظیم شده است».


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *