جبران افزایش قیمت دارو ناشی از نوسانات نرخ ارز/بیماران واقعأ سرگردان دارو می باشند

خرداد ۱۴۰۲
ممتاز نیوز : رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه افزایش قیمت دارو به سبب نوسانات نرخ ارز را کاملأ جبران می‌کنیم، گفت: بیماران الان در تهیه و تامین هزینه‌های دارویی واقعأ سرگردان می باشند و ما آمده‌ایم که این کارها را سر و سامان دهیم.

رسول دیناروند در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای پرداخت مابه‌التفاوت‌ هزینه‌های دارویی بیماران صعب العلاج و خاص خواهید داشت، زیرا فقط یک فاز از این پرداخت مابه‌التفاوت‌ هزینه‌های دارویی بیماران صورت پذیرفت و همه آنها نیز نتوانسته‌اند این مابه‌التفاوت‌ها را دریافت کنند، اظهار داشت: شیوه قبلی دربارهٔ مابه‌التفاوت‌های هزینه داروهای بیماران عملی نبود و به همین سبب نیز نتوانستند ادامه دهند.

وی افزود: انشاءالله حمایت از قیمت دارو را به صورتی انجام خواهیم داد تا قیمت دارو برای این گروه از بیماران به همان شیوه قبل کاهش یابد، یعنی ما قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج را با پرداخت صحیح مابه التفاوت‌ها را به قبل از افزایش قیمت داروها برمی‌گردانیم.

دیناروند در پاسخ به این پرسش که مثلأ بیماران پیوندی که داروی «سلسپت» را در قبل حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان تهیه می‌کردند، در حال حاضر باید بیش از ۲۵۰ هزار تومان بپردازند، با این اقداماتی که عنوان کردید مثلأ در این مورد خاص، قیمت دارو را به ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان بر می‌گردانید، تصریح کرد: بله، انشاء‌الله، ببینید یک مقدار از افزایش قیمت دارو ناشی از افزایش نرخ ارز است که به طور کامل آن را جبران می‌کنیم و یک مقدار نیز ناشی از هزینه‌های دیگر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات شما در زمینه بیماران صعب‌العلاج و خاص به این مسئله منتهی خواهد شد که بیمار دیگر پولی برای دارو نپردازد، گفت: بیمار همیشه یک مبلغی را می‌پردازد ولی مابه‌التفاوت را حتماً پرداخت خواهیم کرد تا پرداخت هزینه‌های دارویی توسط بیماران کاهش یابد.

دیناروند در تشریح سبب سرگردانی بیماران برای تهیه داروها، به خصوص دربارهٔ تامین هزینه‌های آن عنوان کرد: چون به خوبی عمل نشده است، زیرا بیماران الان واقعا سرگردان می باشند و ما آمده‌ایم که این کارها را سر و سامان دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این پرسش که چقدر برای این اقدامات‌تان زمان نیاز دارید، بیان داشت: از من نسبت به زمان روز آن را درخواست نکنید، ما در اسرع وقت این کارها را می‌کنیم حتی اگر بتوانیم در مدت ۱۰ روز این کار را انجام دهیم، ولی به هر حال کار دولتی است و باید با جاهای مختلف هماهنگی‌های مربوطه صورت پذیرد، دستگاه‌های مختلفی می باشند، باید با بیمه‌ها به توافق برسیم که این کارها در حال انجام است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *