جراحی زیبایی صدا چرا و چگونه ؟

۰۱ تیرماه ،
ممتاز نیوز : از صدای‌تان راضی میباشید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است چه خوب اما حتما در جامعه با اشخاصی برخورد داشته‌اید که صدایی نامتناسب با چهره و وضعیت اجتماعی خود دارند و هر چه هم سعی می‌کنند نمی‌توانند اثرات نامطلوب صدای ناخوشایند خود را از بین ببرند. این ناهنجاری صدا به هر سببی که ایجاد شده باشد به‌راحتی می‌تواند اعتماد به نفس فرد را از بین برده و مشکلات بسیاری در مناسبات اجتماعی برای او ایجاد کند، حتی اگر این فرد چهره خوشایند و ظاهری برازنده داشته باشد صدای بد می‌تواند تاثیر این ویژگی‌های مطلوب را به‌سادگی کمرنگ کند. آیا این اشخاص راهی برای غلبه بر مشکل خود دارند؟

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایده آل ؛ برای پاسخ به این پرسش پای صحبت‌های دکتر محسن نراقی نشستیم تا شما را با یکی از جالب‌ترین روش‌های جراحی آشنا کنیم. دکتر نراقی، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی، فلوی فوق تخصصی جراحان بینی آمریکا و مدرس آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  است.

آیا همه می‌توانند صدا را جراحی کنند

ما هرگز برای کسی که صدای قابل‌قبولی دارد پیشنهاد نمی‌کنیم. ما این مسئله را برای مواردی که صدا نامتناسب است تجویز می‌کنیم اما کسی که تارهای صوتی نرمال و صدای خوبی دارد نباید چنین جراحی انجام دهد.

جراحی صدا

ما در اشخاصی که چنین مشکلی دارند برشی کوچک روی گلو در محاذات حنجره انجام داده و جراحی‌های بسیار ظریفی روی تارهای صوتی انجام داده و کشش تارهای صوتی را تغییر می‌دهیم. یعنی به طور مثال در یک خانم می‌خواهیم فرکانس صدا بالاتر رفته و صدا زیرتر شود. در این‌ها کشش تارهای صوتی را بسیارتر می‌کنیم. اگر بخواهیم در یک آقا فرکانس صدا بالاتر رفته و صدا بم‌تر و کلفت‌تر شود تارهای صوتی را شل‌تر می‌کنیم. این جراحی‌ها هم با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا جراح حین کار بتواند صدای بیمار را بشنود و تارهای صوتی را در بهترین وضعیت قرار دهد. این کار دقیقا مثل کوک کردن یک ساز موسیقی است.

فرق صداها

ما درکل ۲ تار صوتی حقیقی داریم و بالای آن برآمدگی‌هایی به نام تارهای صوتی کاذب وجود دارد. صدا در حقیقت در اثر ارتعاش و به‌هم رسیدن ۲ تار صوتی حقیقی ایجاد می‌شود که سمت راست و چپ حنجره قرار گرفته‌اند و همه اشخاص هم این ۲ تار صوتی را دارند اما در بعضی اشخاص این تارهای صوتی بلندتر و در بعضی کوتاه‌تر و قطورتر است همچنین سایز حنجره هم متفاوت است. البته هورمون‌های جنسی هم بعد از بلوغ سبب بزرگ‌تر شدن حنجره پسرها می‌شوند.

ناهنجاری بینی تحت‌تاثیر صدا

یک ناهنجاری کمابیش شایع به نام «شکاف کام مادرزادی» وجود دارد. این بچه‌ها باید حدود یک سالگی تحت عمل جراحی قرار گیرند. بعضی از آن‌ها دیرتر مراجعه کرده یا حتی بعضی عمل می‌کنند ولی ممکن است کام به‌طور کامل بسته نشود. در این اشخاص تکلم دچار اشکال می‌شود. این‌ها وقتی حرف می‌زنند مخاطب اصلا نمی‌فهمد چه می‌گویند مگر این‌که با او زندگی کرده باشند. این اشخاص اغلب شکاف لب هم دارند و در ناحیه بینی هم دچار ناهنجاری می باشند. بسیاری از آن‌ها بعد از دوران بلوغ برای عمل زیبایی بینی به ما مراجعه می‌کنند. من معمولا به این بیماران پیشنهاد می‌کنم، به‌جای بینی ابتدا صدا را درست کنند چون تکلم آن‌ها به‌حدی اشکال دارد که حتی اگر بینی زیبایی هم داشته باشند به واسطه همین تکلم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. مسئله صدا می‌تواند حتی از یک ناهنجاری شدید بینی هم تبعات سنگین‌تری برای بیمار به‌همراه داشته باشد.

از بینی تا دهان

افراد به دلایل متفاوت و متعددی ممکن است دچار اشکال در صدا و تکلم باشند. بخشی ممکن است به‌دلیل مشکلات در حفره دهان باشد از قبیل کوچکی فک، اشکال در جفت شدن دندان‌ها یا شکاف کام گاهی هم مشکل به‌خاطر سینوزیت و پولیپ یا انحراف بینی است که رزونانس صدا را دچار تغییر می‌کند. در اشخاصی که شکاف کام دارند رزونانس صدا بیشتر می‌شود و آن‌هایی که پولیپ یا انحراف بینی دارند رزونانس کم می‌شود و صدا حالت تودماغی پیدا می‌کند. اگر اشکال در ناحیه دندان‌ها و فک باشد با درمان‌های ارتودنسی یا جراحی‌های فک می‌توان مشکل را برطرف کرد. همین‌طور اگر بیماری سینوزیت یا پولیپ یا انحراف بینی دارد اگر نسبت به رفع آن‌ها اقدام کند مشکل رزونانس صدایش برطرف می‌شود.

وقتی صدا با شخصیت شما جور نیست

حتما اشخاص بسیاری را دیده‌اید که صدای‌شان کاملا با ظاهر و شخصیت‌شان متفاوت است، به طور مثال آقایی است که صدایش بسیار زیر است یا خانم جوانی است که صدای کلفت و خشنی دارد. این قضیه می‌تواند برای فرد اشکالات متعددی در روابط اجتماعی ایجاد کند و اعتماد به نفس او را از بین ببرد. هر کسی هم آن‌ها را می‌بیند هر چقدر هم که بقیه موارد ظاهری‌‌اش صحیح و مناسب باشد می‌گوید، چقدر صدایش بد است یا صدایش به‌خودش نمی‌آید. بسیاری از این اشخاص مایل می باشند برای رفع مشکل خود اقدام کنند.

صدا چگونه در می‌آید؟

تارهای صوتی در حنجره قرار دارند. با عبور هوا از میان تارهای صوتی آن‌ها به هم نزدیک شده و صوت تولید می‌شود. انقباضات عضلات حنجره بر کیفیت این صوت اثر می‌گذارد. موقع تنفس هم این تارها از هم جدا شده تا فرد بتواند نفس بکشد. صوت تولید شده در حفره دهانی و حلق پردازش شده و به‌صورت کلام در می‌آید. بنابراین در صحبت یک بخش تولید صوت است که در حنجره و تارهای صوتی اتفاق می‌افتد و یک قسمت تکلم است  مربوط به وضعیت بسیار پیچیده اعصاب، عضلات زبان، حلق، کام و…است که سبب می‌شود، فرد تکلم صحیح داشته باشد.داخل حنجره عضلات بسیاری وجود دارد، بعضی از آن‌ها تارهای صوتی را به‌هم نزدیک کرده و بعضی دیگر از هم دور می‌کنند، بعضی از این عضلات تارهای صوتی را کشیده و آن را سفت‌تر می‌کنند مثل یک ساز موسیقی. این عملکرد پیچیده سبب می‌شود، فرد صاحب صدا باشد.

مشکل حنجره معلم‌ها و خواننده ها

یکی از ناهنجاری‌هایی که در خود حنجره اتفاق می‌افتد و روی صدا تاثیر می‌گذارد زائده‌ای است که روی تارهای صوتی ایجاد می‌شود. این در کسانی که بسیار و بلند صحبت می‌کنند مثل معلم‌ها یا خواننده‌ها دیده می‌شود. ابتدا که این زائده هنوز درست مستقر نشده می‌توانیم مشکل را کنترل کنیم اما اگر ضایعه کاملا مستقر شد سبب می‌شود تارهای صوتی به‌درستی به هم نچسبند و صدای فرد خشن شود.

تاثیر منفی سیگار روی صدا

سیگار تاثیر بسیار منفی روی تارهای صوتی دارد. استفاده از آن اثر تجمعی بسیار شدید و وحشتناکی روی حنجره می‌گذارد و  امکان  ابتلا به سرطان را به‌شدت افزایش می‌دهد. هرفرد سیگاری که به‌مدت چند هفته صدایش خشونت داشته باشد باید حتما آندوسکوپی حنجره انجام دهد. این را بدانید که ۹۰ درصد سرطان‌های حنجره در اشخاص سیگاری دیده می گردد.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ