جزئیات تغییر قیمت خودرو با ارز مبادله‌ای

۲۷م دیماه ،

جزئیات تغییر قیمت خودرو با ارز مبادله‌ای

قیمتها دو برابر نمی‌شود

یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی با بیان اینکه تعیین قیمت خودرو براساس ارز مبادله‌ای سبب افزایش قیمت خودروها خواهد شد، گفت: این موضوع به معنی دو برابر شدن قیمت خودروها نیست.

به نقل از فارس، یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی  در خصوص موافقت رئیس‌جمهور با تعیین قیمت خودرو براساس ارز مبادله‌ای گفت: این اتفاق سبب افزایش قیمت خودروها خواهد شد اما تأثیر آن بر خودروهایی که به صورت فول‌ CKD به کشور وارد می‌شوند، بیشتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: خودروسازان در حال حاضر با زیان تولید روبرو می باشند و هزینه تولید با ارز مبادله‌ای تقریباً دو برابر ارز مرجع است، اما این به معنی آن نیست که با مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌ای در تعیین قیمت خودرو، قیمت خودرو‌ها دو برابر شود.

وی توضیح داد: بسیاری از خودروها دارای ساخت داخل بالایی می باشند که ارز‌بری آنها کمتر است ولی در عین حال، قیمت مواد اولیه داخلی نیز افزایش یافته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه موافقت رئیس‌جمهور به معنی دو برابر شدن قیمت خودرو نیست، اظهار داشت: با تغییر مبنای قیمت‌گذاری خودرو، زیان خودروسازان متوقف خواهد شد.

به گفته وی، خودروهایی که ارز‌بری بیشتری دارند تأثیرپذیری بیشتری از این تصمیم‌گیری خواهند داشت که در این مورد می‌توان به مگان و یا خودروهای چینی اشاره کرد.

وی تأکید کرد: اثر تغییر مبنای قیمت‌گذاری خودرو بر خودروهای دارای داخلی سازی بالا، کمتر است. زیرا وابستگی ارزی این خودروها نسبت به بقیه پایین‌تر است.

به گزارش فارس، محسن صالحی نیا، معاون صنعت وزیر صنعت امروز از موافقت رئیس جمهور با محاسبه قیمت خودروهای داخلی بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای خبر داد و گفت: در جلسه خودروسازان با دولت، موضوع ارزبری خودروهای داخلی مطرح و عنوان شد که خرید بخشی از قطعات این خودروها با ارز مبادله ای صورت می گیرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور نیز با پذیرش این مسئله، تأکید کرد که این موضوع در محاسبات سازمان حمایت مد نظر قرار گیرد.

به این ترتیب ارز ۱۲۲۶تومانی که تاکنون به عنوان مبنای محاسبه قیمت خودرو مد نظر سازمان حمایت بوده است به ارز حدود ۲۵۰۰ تومانی تغییر پیدا می‌کند.

چهارشنبه ۲۷ دى   ۱۴:۵۲

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *