جزئیات کاهش ۵۰ تا ۵۵ درصدی تعرفه‌ واردات/ ارز مبادله‌ای مبنای محاسبه عوارض

۲۹ آبان ،

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون کل سازمان توسعه تجارت از تصمیم تازه دولت برائ ۵۰ تا ۵۵ درصدی تعرفه واردات خبرداد و گفت: مبنای محاسبه عوارض وارداتی که در حال حاضر بر مبنای ارز مرجع ۱۲۶۶ تومانی است، از اول آذرماه برمبنای ارز مبادلاتی خواهد شد، ضمن اینکه این بخشنامه به گمرک ابلاغ شده است.

به گزارش مهر، کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی از تصمیم تازه دولت برائ کاهش تعرفه واردات کالاهای اولویت‌بندی شده خبرداد و گفت: حقوق ورودی تمامی کالاهای مندرج در جداول ضمیمه آیین نامه مقررات اجرایی واردات و صادرات، مبنای محاسبه گمرکی به ۵۰ درصد برائ گروههای ۱ و ۲ که کالاهای اساسی و دارو و مواد اولیه دارو را شامل می گردد و ۵۵ درصد برائ سایر گروههای کالایی، میزان فعلی حقوق فعلی تقلیل می‌یابد.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در صورتی که نرخ حقوق ورودی تازه از نرخ حقوقی گمرکی که ۴ درصد است، کمتر شود، اعمال نرخ تازه بلامانع است و از ابتدای آذرماه نرخ ارز مبنای محاسبات گمرکی نرخ مبادل‌ای خواهد بود.

وی تصریح کرد: چنانچه عددی به اعشار برسد به صورت عدد صحیح در صورت کاهشی مبنای محاسبه قرار می گیرد.

به گفته کرمانشاهی، با توجه به اینکه تا پیش از این، مبنای محاسبه عوارض وارداتی بر اساس نرخ مرجع معادل ۱۲۲۶ تومان بوده است، هم اکنون با تغییر این مبنا در محاسبه عوارض ورودی کالاها به نرخ مبادله‌ای، دولت شرایطی را فراهم کرده است که با کاهش تعرفه‌ها، این افزایش نرخ ارز جبران شود.

وی تصریح کرد: بر اساس تصمیمات دولت، قرار بر این است که مبنای تمامی محاسبات قیمتی، از ارز مرجع به ارز با نرخ مرکز مبادلات ارزی تغییر یابد و بر این اساس، به سبب اینکه اثرات تورمی این تغییر نرخ کنترل شده و در نهایت واردکننده متضرر نشود؛ چراکه با این تصمیم در کاهش تعرفه‌ها، سرجمع بها‌های پرداختی واردکنندگان بابت عوارض پرداختی تغییری نسبت به پیش نخواهد داشت.

کرمانشاهی گفت: این بخشنامه هم اکنون به گمرکات کشور ابلاغ شده و از اول آذرماه جاری لازم‌الاجرا خواهد بود.


خبرگزاری انتخاب |
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ