جزییات قیمت تازه انواع میوه در بازار

۲۷م اسفند به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

گشت و گذاری در بازار، حضور میوه‌های رنگارنگ بهاری و نوبرانه را نشان می‌دهد که البته به سبب بالا بودن قیمت، در بسته‌بندی‌های کوچک عرضه می‌شود.

گشت و گذاری در بازار، حضور میوه‌های رنگارنگ بهاری و نوبرانه را نشان می‌دهد که البته به سبب بالا بودن قیمت، در بسته‌بندی‌های کوچک عرضه می‌شود.

 چند روزی بیشتر به پایان سال ۹۱ باقی نمانده و همه چیز رنگ و بوی بهاری پیدا کرده است؛ از خیابانها و پارکها گرفته تا جای جای شهر، همگی بوی بهار می‌دهد، این بهاری شدن اما به بازار میوه نیز رسیده است و ورود میوه‌های نوبرانه، رنگ و لعاب تازهی به بازار این کالا داده است.

در این میان، ورود میوه‌های تابستانی البته با قیمتهای بالا، سبب شده است تا مردم احساس بیشتری نسبت به تغییر فصل در بازار میوه داشته باشند و تغییرات فصلی را در بازار میوه هم احساس کنند. در این میان، ورود میوه‌های نوبرانه به بازار به سبب اینکه قیمتهای بالایی دارد، در بسته‌بندی‌های کوچک عرضه می‌شود و به صورت گرمی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

البته مردم هم توقع ندارند میوه‌ای که فصل آن نیست را به صورت کیلویی خریداری کرده و به منزل ببرند، بلکه به سبب اینکه تنها طعم این میوه‌ها را بچشند، اندکی از آن خریداری کرده و طعم آن را امتحان می‌کنند. در عین حال، بازار میوه‌های زمستانی همچنان داغ است و قیمتها نیز به سبب بالا رفتن تقاضا، اندکی افزایش یافته است، البته میوه‌های تنظیم بازاری نیز به بازار وارد شده است که شاید اندکی در متعادل کردن قیمت موثر باشد.

در عین حال، امسال بازار میوه‌هایی که در داخل تولید ندارند و واردات آنها همه ساله برای تامین نیاز شب عید صورت می‌گرفته، امسال بدون حمایت دولتی وارد بازار شده است و به همین سبب قیمتهای بالایی دارد. نمونه آن هم موز است که به سبب اینکه با ارز آزاد وارد کشور شده است و حتی دولت به آن ارز مبادلاتی هم نداده است، قیمتهای گزافی دارد و اختلاف قیمت آن در میادین میوه و تره بار با دیگر نقاط شهر، گاه به ۱۲۰۰ تومان هم در هر کیلوگرم می‌رسد.

میوه‎های دیگری همچون آناناس نیز که تا پیش از سختگیری‌ها برای تخصیص ارز، به قیمت ۱۰ هزار تومان در بهترین نوع خود عرضه می‌شد، اکنون به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است و همین امر سبب شده تا قدرت خرید مردم نسبت به آن به شدت کاهش یابد و کمتر کسی جرات این را داشته باشند که به جای خرید ده کیلو میوه به طور متوسط، یک عدد آناناس را با خود به منزل ببرد.

به هرحال بازار خرید میوه و عرضه میوه‌های تنظیم بازاری این روزها گرم است و مردم هم اشتیاق بیشتری به خرید نشان می‌دهند، چراکه از چند روز دیگر باید میزبان میهمانان خود باشند که برای تازه کردن دیدار، به منزل آنها خواهند آمد.

کیفیت میوه‌های تنظیم بازاری

بررسی‌های میدانی نشانگر این است که اگرچه دولت تلاش کرده است که امسال میوه‌های تنظیم بازاری را به قول خودش با کیفیت عرضه کند، اما استقبال مردم آنگونه که حسن رادمرد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت تنظیم بازار را به عهده دارد، می گوید مطلوب نیست و مردم تنها سبب خرید میوه‌های تنظیم بازاری را تفاوت قیمت آن می‌دانند.

این در شرایطی است که البته همه ساله عرضه میوه تنظیم بازاری به این شکل بوده است و بعضی از مردم از خرید این میوه‎‌ها راضی و بعضی دیگر ناراضی بوده‌اند. به هرحال باید صحبت‌های مردم را هم در این رابطه شنید و قضاوت را نه به تعریف‌های مسئولان دولتی بلکه به مردم که ذی‌نفعان اصلی خرید میوه‌های تنظیم بازاری می باشند سپرد.

یکی از اشخاصی که برای خرید پرتقال تنظیم بازاری به میادین میوه و تره‌بار  خیابان سئول آمده است، از کیفیت میوه عرضه شده به طور نسبی ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: کیفیت میوه نسبتا خوب است و قیمت آن ولی تفاوت فاحشی با مغازه ندارد.

وی می‌افزاید: البته کیفیت میوه عرضه شده در تمام نقاط تهران مشابه نیست و بعضی از میوه‌های عرضه شده، از کیفیت کمتری برخوردار می باشند که به نظر می‌رسد مسئولان بسته به مناطق تهران و شمال شهر و جنوب شهر، میوه‌ها را به لحاظ کیفی دسته بندی کرده‌اند.

یکی دیگر از خریداران میوه تنظیم بازاری می‌گوید: بیشتر مانورها بر روی میوه شب عید که از سوی دولت توزیع می گردد و نرخ مناسب تری دارد، تبلیغاتی است و کیفیت آنچنان هم که گفته می‌شود خوب نیست.

وی می‌افزاید: میوه‌ای که توزیع می‌شود از سوی مباشران مختلف است و کیفیت های گوناگونی دارد که باید نظارت شود تا کیفیت یکسان باشد تا مردم در خرید خود دچار اشتباه نشوند.

قیمت انواع میوه در بازار آزاد

بررسی‌های میدانی نشانگر این است که تفاوت قیمت میان انواع میوه در بازار میوه و تره بار با مغازه‌ها در مناطق مرکزی شهر بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم است و البته در موز به ۱۲۰۰ تومان هم میرسد، چراکه موز در میادین میوه و تره بار ۴ هزار تومان و در مغازه های سطح شهر بین ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم موز در بازار آزاد ۵۲۰۰ تومان، هر  عدد آناناس ۱۸ هزار تومان، هر کیلوگرم پرتقال تامسون مجلسی ۲۸۰۰ تومان، پرتقال شمال ۲۲۰۰ تومان، پرتقال تامسون معمولی ۱۸۰۰ تومان، پرتقال تامسون جنوب ۱۶۰۰ تومان و پرتقال تنظیم بازاری ۱۵۰۰ تومان است.

همچنین هر کیلوگرم سیب تنظیم بازاری ۱۶۰۰ تومان، سیب قرمز مجلسی ۲۵۰۰ تومان، سیب زرد ۲۴۰۰ تومان، خیار ۱۵۰۰ تومان، توت فرنگی ۱۴ هزار تومان، چغاله بادام ۲۸ هزار تومان، کیوی ۱۸۰۰ تومان و لیموشیرین ۱۷۰۰ تومان است.

در عین حال، هر کیلوگرم انار ۳۵۰۰ تومان، نارنگی ۲۵۰۰ تومان و هندوانه در میادین میوه و تره بار ۱۸۰۰ تومان و در مغازه‌ها ۲۵۰۰ تومان است.

خبرگزاری مهر

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *