جشنواره باعث ماندگاری سینمای دفاع مقدس می شود

جشنواره باعث ماندگاری سینمای دفاع مقدس می شود.

به گزارشممتازنیوز، جهانبخش سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است بسیاری از تهیه‌کنندگان و کارگردانان به دلیل کمبود امکانات و بودجه به سراغ ساخت فیلم‌های دفاع مقدس نمی‌روند.
وی که به انگیزه برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و دفاع مقدس گفتگو می کرد با بیان این مطلب به تبیین تاثیر برپایی جشنواره فیلم مقاومت در رشد بهتر و ارتقای سینمای دفاع مقدس پرداخت و افزود: جشنواره فیلم دفاع مقدس با توجه به شرایط این ژانر سینمایی به لحاظ کیفیتی و تکنیکی می‌تواند باعث ماندگاری این آثار و دیده شدن آن ها توسط مخاطبان شود.

به گفته وی، برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس تلویزیون در مقایسه با سینما به علت طیف وسیع بینندگان، تاثیرگذاری فراوان و ارتباط نزدیکی که با مخاطبان خود دارد،واجد پتانسیل بهتری است، اما سینما به دلیل جهان بینی خود در فرهیختگان به خصوص اهل قلم تاثیر بیشتری دارد.
سلطانی، خاطرنشان کرد باید با الگوبرداری از واقعیت‌ها و استفاده از پارامتر‌های فنی مانند موسیقی، صدا و … به نمایش رشادت‌های زنان که همه پای رزمندگان به دفاع پرداخته‌اند توجه شود، اما متاسفانه نقش زن در سینمای دفاع مقدس نادیده گرفته شده است.
وی ادامه داد: در صورت ارائه بودجه کافی، پشتیبانی و پیش تولید قوی و فیلم‌نامه مناسب می‌توان در انتقال فرهنگ دفاع مقدس و جذابیت هر چه بیشتر این ژانر گام برداشت.
این بازیگر سینما و تلویزیون بر این باور است که مدیران در صورت به نمایش گذاشتن این آثار در معرض دید عموم، انعکاس واقعیت ها و گرامی داشتن مجاهدت‌ها و رشادت های رزمندگان قادر به عملکرد بهتری خواهند بود.
سلطانی با بیان اینکه در سینمای جنگ مسائل و موضوعات اصلی زندگی واقعی مطرح نیست و در اصل بیشتر به دنبال قهرمان سازی‌های کاذب و استفاده از تخیلات فقط برای سرگرم کردن عوام است در حالی که در سینمای دفاع مقدس مسائلی همچون: دین، ایمان و از خود گذشتگی مطرح می‌شود که کار را برای سازندگان بسیار سخت می‌کند و البته در این سال ها کارهای فاخر بسیاری ساخته شده،‌ اما این آثار نیز توانایی به تصویر کشیدن این موضوعات را ندارند.

شایان ذکر است دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، توسط انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و با مشارکت و همیاری”سازمان سینمایی کشور و استانداری کرمان”با رویکرد “مقاومت، بصیرت و شکوفایی و به منظور” تبیین فرهنگ مقاومت و پاسداشت حماسه های انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس” و “نگاه به حضور سازنده ایثارگران در مقابل دشمنان”، “تحریم اقتصادی”، “دستاوردهای علمی و افتخارات جهانی”، “مقاومت و بیداری اسلامی”، “مقابله با استکبار جهانی”، “تروریسم” و”صهیونیسم بین الملل” در قالب بخش های مختلف سینمایی، کوتاه، مستند، ویدیویی، فیلمنامه نویسی و چشم انداز سینمای مقاومت ایران و نشست های تخصصی و بزرگداشت سینماگران عرصه انقلاب و دفاع مقدس و برنامه های جانبی دیگر همزمان با هفته دفاع مقدس به مرکزیت استان کرمان در استان های مختلف و هشت کشور جهان برگزار می شود./ی۲


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *