جلسه رسیدگی به اتهام فاطمه هاشمی

ایران > انتخابات– ممتازنیوز:
جلسه رسیدگی به اتهام فاطمه هاشمی پس از ۶۰ دقیقه در شعبه نخست دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی احمدزاده پایان یافت.

به گزارش مهر، فاطمه هاشمی رفسنجانی اواخر مرداد ماه امسال به سبب اظهاراتش دربارهٔ اتفاقات مجلس شورای اسلامی در یکی از رسانه‌ها به شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد که پس از تحقیقات دادستانی برای او کیفرخواست صادر کرد.

نیاز به شاکی خصوصی است

ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه چهارشنبه ( ۱۸ دی) جلسه رسیدگی به اتهام فاطمه هاشمی آغاز شد. قبل از آغاز دادگاه محمود علیزاده طباطبایی، وکیل فاطمه در جمع خبرنگاران گفت: یکی از نمایندگان اظهاراتی را در خصوص مهدی هاشمی مطرح کرده بود که موکلم در مصاحبه‌ای اعلام کرد ای کاش مهدی برادر لاریجانی بود و در این مصاحبه اشاره‌ای نکرده منظورش کدام لاریجانی بوده است.

وی افزود: اتهام موکلم نشر اکاذیب است که این اتهام نیاز به شاکی خصوصی دارد اما در این پرونده شاکی خصوصی وجود ندارد و بدون شاکی خصوصی امکان رسیدگی مقدور نیست. بازپرس پرونده نیز این موضوع را به صورت تلویحی تایید کرده بود که در ادامه برای موکلم قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شد. پرونده نیز برخلاف تمام ضوابط با نامه‌ای با امضای جعفری دولت آبادی به دادگاه انقلاب ارسال شد.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: با توجه به درخواست فاطمه هاشمی، دیروز به دادگاه مراجعه کرده و از طرف موکلم درخواست کردم دادگاه امروز به صورت علنی برگزار شود. همچنین اتهام نشر اکاذیب جرم عمومی بوده و باید در دادگاه عمومی رسیدگی می‌شد.

علیزاده طباطبایی در خصوص آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: در این پرونده نیز اتفاق تازهی رخ نداده است.

محاکمه‌ام به خاطر صحبت دربارهٔ لاریجانی است

ساعت ۹ و ۴۵ دقیقه فاطمه هاشمی همراه مادر و پسرش در مقابل دادگاه حاضر شدند. فاطمه هاشمی در گفتگو با خبرنگاران در خصوص اتهامش گفت: من درخواست کرده بودم که این دادگاه علنی برگزار شود که تا این لحظه با آن موافقت نشده است. دادگاه انقلاب را نیز اصلح به رسیدگی به این اتهام نمی‌دانم.

وی افزود: زمانی که آقای احمدی نژاد علیه خانواده لاریجانی صحبت کرد ۴۵ دقیقه از وقت مجلس برای دفاع از خانواده لاریجانی گرفته شد اما وقتی یکی از نمایندگان مجلس علیه مهدی هاشمی صحبت‌هایی را مطرح کرد هیچ دفاعی از وی نشد.

فاطمه هاشمی ادامه داد: پس از این اتفاقات من در مصاحبه‌ای خواستار این شدم که علی لاریجانی و برادرش پاسدار حقوق ملت باشند نه پاسدار حقوق خانواده‌شان که به خاطر این مصاحبه امروز محاکمه می‌شوم.

وی خاطرنشان کرد: ماجرای برخورد با علی مطهری نشان داد بعضی اشخاص تحمل نقد را ندارند و ما باید پیامبر را الگوی خود قرار دهیم. بر روی سر پیامبر مخالفانش خاک می ریختند اما حضرت محمد (ص) با آنها می‌نشست و صحبت می‌کرد. ما رفتاری را در جمهوری اسلامی بنا نهادیم که غیر اسلامی و شرعی است.

فرزندان هاشمی آمدند

دقایقی پس از ورود فاطمه به دادگاه، مهدی و یاسر هاشمی و پس از آنها فائزه هاشمی هم خود را به محل برگزاری جلسه محاکمه رساندند. فائزه در گفتگو با مهر گفت: برای محاکمه فاطمه به دادگاه آمادم و دربارهٔ هیچ موضوعی صحبت نمی‌کنم.

از باب امر به معروف صحبت کردم

ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه جلسه دادگاه به پایان رسید و خانواده هاشمی از دادگاه انقلاب خارج شدند. فاطمه دربارهٔ روند دادگاه گفت: امروز ساعت ۱۰٫۳۰ دقیقه جلسه دادگاه آغاز و من با رد اتهام به دفاع از خود پرداختم.

وی افزود: از باب امر به معروف و نصیحت این مطالب را مطرح کرده بودم و به عنوان یک شهروند و براساس قانون اساسی حق آزادی بیان دارم.

هاشمی بیان کرد: در این جلسه آخرین دفاع من اخذ و فقط به مادرم اجازه ورود به دادگاه داده شد. وکلایم نیز مسائلی را درخصوص اتهام من بیان کرده و این اتهام را رد کردند.

پوربابایی وکیل فاطمه نیز دربارهٔ روند دادگاه گفت: در جلسه امروز به طور کامل از موکلم دفاع کردیم و حکم دادگاه ظرف یک هفته آینده صادر خواهد شد.

علیزاده طباطبایی دیگر وکیل فاطمه نیز روند دادگاه را مناسب ارزیابی کرد و گفت: در جلسه امروز در خصوص اعتراضاتی که به نحوه رسیدگی داشتیم دفاعیات خود را مطرح کردیم.

با پایان جلسه دادگاه باید منتظر صدور رای از سوی قاضی شعبه نخست دادگاه انقلاب بود.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *