جلیلی: مذاکرات با اشتون مفید بود/پیشنهاد ایران در آلماتی۲ سازنده بود

۲۶اردیبهشت،

4-1136-1.jpg

مذاکره‌کننده ارشد ایران با اشاره به دیدار چهارشنبه شب خود با کاترین اشتون در استانبول گفت: گفت‌وگوهای دیشب همانطور که خانم اشتون هم در پایان دیدار اعلام کردند مفید بود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،سعید جلیلی در کنفرانس خبری در محل کنسولگری ایران در استانبول ادامه داد: قرار شد با ایده‌های تازه برائ موضوعات متقابل تعامل بیشتری صورت گیرد و گفت‌وگو ها را ادامه دهیم.

وی هم چنین با اشاره به منطق مشخص و ابتکارات روشن و اقتدار ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اظهار کرد: بر این مبنا گفت‌وگوهای هسته‌یی با شش قدرت جهانی انجام شده است.

وی با اشاره به مذاکرات آلماتی ۲ گفت: ما براساس طرحی که در مذاکرات مسکو ارائه کردیم خواستیم که ۱+۵ پاسخ طرح جامع ما را در آلماتی ۱ ارائه کنند اما تا برگزاری این مذاکرات ۸ ماه طول کشید و در آن مذاکرات پیشنهادهای ارائه کردند ما در آلماتی ۱ برائ پاسخ به پیشنهاد آنها اعلام آمادگی کردیم و کمتر از یک ماه پاسخمان را دادیم؛ در آلماتی ۲ اعلام کردیم که ایران آماده است بر مبنای ابتکار عمل‌هایش و اقتدار ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی که دارد هم در زمینه طرح جامع آنها و هم گام‌های مشخص توافق‌های را داشته باشیم.

جلیلی ادامه داد: بعد از دو روز گفت‌وگوی مفصل در آلماتی ۲ آنها به این جمع‌بندی رسیدند که باید به پایتخت‌هایشان بروند و مشورت کنند و قرار شد ظرف چند روز خانم اشتون جمع بندی ۱+۵ را به من اعلام کند البته این چند روز حدود ۴۰ روز به طول انجامید تا اینکه خانم اشتون اعلام آمادگی کردند مواضع ۱+۵ را به من اعلام کنند و در این راستا بر دیدار روز چهارشنبه (۲۵ اردیبهشت) توافق شد.

مذاکره‌کننده ارشد ایران اظهار کرد: قرار شد دو طرف با ایده‌های تازه بر موضوعات مورد نظر تعامل بیشتری صورت دهند و گفت‌وگوها ادامه یابد.

جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری دربارهٔ کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری و تاثیر آن بر مذاکرات هسته‌یی گفت: دفاع از حقوق ملت ایران بخصوص حقوق هسته‌یی یک نگرانی ملی است؛ کسی که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می گردد، باید از ظرفیت این انتخابات استفاده کرده و از حقوق ایران دفاع کند.

وی ادامه داد: کشورهایی که حقوق مسلم ایران را انکار می‌کنند باید بدانند که دستیابی به فناوری هسته‌یی برائ ایران حقی قانونی و غیرقابل انکار است و باید این حقوق را بپذیرند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه نباید حقوق مسلم ایران انکار شود، افزود: بسیاری از کشورهای موجود در جامعه بین‌المللی از حقوق ملت ایران دفاع می‌کنند جامعه بین‌المللی باید حقوق هر ملتی را بپذیرد.

جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسید فکر می کنید پیشنهاد مسکو همچنان بر جای خود باقی است و آیا ممکن در مسیر مذاکرات به بیانیه تهران بازگردید، گفت: ما به مسکو پیشنهاد جامعی ارائه دادیم تا در همه زمینه‌ها به یک توافق جامع برسیم. در آلماتی آنها پیشنهاد دادند به جای آغاز یک طرح جامع بیایم با یک گام آغاز کنیم و در آلماتی ۲ ما پاسخ دادیم. برائ آن گام هم می توان حرکت متقابلی را آغاز کرد اگر متوازن و متعادل باشد.

مذاکره‌کننده ارشد ایران افزود: در صحبت‌های دیشب بر روی اینکه این گام‌ها را با چه ایده‌های می‌توانیم متوازن و متقابل کنیم، تاکید شد. ما همیشه گفتیم بعضی وقت‌ها فرصت‌هایی ایجاد می‌شود که اگر آنها از آن استفاده نکنند آن فرصت از دست می‌رود؛ مثل بیانیه تهران که شما به اشاره کردید.

جلیلی گفت: در بحث بیانیه تهران در حضور وزرای خارجه و اول‌وزیران کشورهای ترکیه و برزیل این بیانیه امضا شد و این یک فرصت برائ آن موضوع بود. تمام بحث بیانیه تهران این بود که چگونه سوخت ۲۰ درصد تامین شود اما آنها به جای استفاده از این فرصت رفتند و قطعنامه ۱۹۲۹ را صادر کردند در مقابل ایران بر مبنای حقوق مسلم خود در ان‌.پی‌تی سوخت ۲۰ درصد را تولید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: این در حالی است که آنها در آ‌لماتی ۱ تمام بحث‌شان این بود که بیایم دربارهٔ تولید سوخت ۲۰ درصد در ایران گفت‌وگو کنیم پیشنهاد ما همیشه این بوده وقتی این فرصتها را از دست می‌دهید ملت ایران در مسیر پیشرفت قانونی خود متوقف نمی‌شود و امیدواریم با توجه به تجربه بیانیه تهران دربارهٔ پیشنهاد ما در آلماتی ۲ تعامل کنند و به گونه‌ای برخورد کنند که بعدا مجبور نشوند بیایند و در همین زمینه در مذاکرات با ما صحبت کنند.

جلیلی تاکید کرد: پیشنهاد ما در آلماتی ۲ سازنده بود و آنها برائ مشورت بر روی آن و جمع‌بندی توافق داشتند بنابراین این پیشنهاد یک فرصت برائ همکاری است و امیدواریم بتوانند زمینه استفاده لازم از این فرصت را فراهم کنند.

ادامه دارد..


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ