جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، به دیکتاتوری تبدیل می‌شود

رییس جمهور تصریح کرد:جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمی ماند و به دیکتاتوری تبدیل می‌شود.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم تجدید میثاق اعضای دولت  با آرمان‌های امام راحل با گرامی‌داشت یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آغازین روزهای دههه فجر انقلاب اسلامی از جمهوریت و اسلامیت به عنوان یادگاران ارزنده امام راحل یاد کرد و گفت:امام(ره) به خوبی احساس کرده بود که با وجود سلطنت، مردم سالاری امکان پذیر نیست. ایشان تجربه مشروطه را پیش رو داشتند که بعد از آن همه تلاش و تاسیس شورای ملی، قدم به قدم از حضور مردم کاسته شد و با وجود سلطنت، نظام مشروطه باقی نماند.

وی با اشاره به پیامدهای سلطنت در ایران افزود: انتخابات مشروطه به جایی رسید که در دربار افراد منتخب می شدند و تشریفات انتخاباتی در کشور انجام می‌گرفت. از قبل همه می دانستند چه کسانی به مجلس شورای ملی می روند و امام(ره) به این نتیجه رسید که باوجود سلطنت، مردم سالاری امکان پذیر نیست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: افرادی به امام(ره) پیشنهاد می دادند نظام مشروطه بماند یا خلافت اسلامی تشکیل شود، اما امام(ره) جمهوری اسلامی را پذیرفت. امام(ره) پدر اسلام خواهی و جمهوری خواهی در تاریخ ایران بود. جمهوریت که با اسلامیت پیوند نخورد، باقی نمی ماند و به دیکتاتوری تبدیل می شود.

ادامه دارد…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *