جمهوری آذربایجان: آماده عادی‌سازی روابط با ایروان هستیم

بر اساس بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، که امروز (دوشنبه) به مناسبت “روز پیروزی در جنگ قره‌باغ” منتشر شد، باکو آماده عادی‌سازی روابط با ایروان است و اجرای توافق سه جانبه در مورد قره‌باغ را مهم می‌داند.

جمهوری آذربایجان: آماده عادی‌سازی روابط با ایروان هستیم

به گزارش ممتاز نیوز، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: اساس چشم انداز بلندمدت آذربایجان تضمین صلح پایدار، توسعه و پیشرفت است. آذربایجان با از بین رفتن عامل اشغال اراضی خود، آماده عادی‌سازی روابط با ارمنستان بر اساس پایبندی دقیق به اصول حقوق بین‌الملل، به ویژه حاکمیت، تمامیت ارضی و مصونیت مرزها است.

در این بیانیه آمده است که به منظور تضمین صلح و ثبات آینده در منطقه، در این مرحله، “اجرای کامل مفاد بیانیه‌های سه‌جانبه” که در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان و روسیه امضا شد، مهم است.

این بیانیه در ادامه می‌گوید: آذربایجان انتظار دارد که ارمنستان، متقابلاً به گام‌های باکو در این راستا پاسخ مناسب بدهد.

درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ و با نبردهای شدید در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آغاز شد.

در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی را درباره توقف کامل درگیری‌ها در قره باغ امضا کردند. بر اساس این سند، طرف‌های آذربایجانی و ارمنی در مواضعی خود توقف کرده و نیروهای صلح‌بان روسی در امتداد خط درگیری در قره باغ کوهستانی و  گذرگاه لاچین مستقر شدند.

در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴، رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان توافق کردند که کارگروهی متشکل از معاونان نخست‌وزیر سه کشور تشکیل دهند که بر بازسازی حمل و نقل و روابط اقتصادی در منطقه، تمرکز کند.

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.